Archiv v Mladé Boleslavi se otevře pro veřejnost. Zpřístupní i piaristickou knihovnu

 Archiv v Mladé Boleslavi se otevře pro veřejnost. Zpřístupní i piaristickou knihovnu

Foto: Ilustrační / mladaboleslav.cz

Mladoboleslavský archiv v sobotu při dni otevřených dveří lidem otevře běžně nepřístupnou barokní piaristickou knihovnu na mladoboleslavském hradě. U příležitosti Mezinárodního dne archivů, který připadá na 9. června, vystaví například archiválie vázané na letošní výročí, řekl vedoucí pobočky Státního okresního archivu Mladá Boleslav Tomáš Herian.

Reklama

Zřejmě největším lákadlem bude podle Heriana nejstarší boleslavská listina z roku 1334 vztahující se k založení města Mladá Boleslav. „Bude doplněna věcmi k počátku první světové války či drobnostmi k Bedřichu Smetanovi, který se na Boleslavsku hodně vyskytoval,“ řekl Herian. Lidé si budou moci prohlédnout zázemí archivu a seznámit se s jeho významem. „Chceme, aby měli představu, co tu uchováváme, například katalog gymnázia se známkami prof. J. Pekaře nebo dokumenty k perzekuci židovského obyvatelstva, které zde na hradě bylo internováno v letech 1940-1943,“ doplnil Herian. Pořadatelé připravují také aktivity pro děti a malý antikvariát regionální literatury.

V mladoboleslavském archivu je v 2326 fondech a sbírkách uloženo přes 3900 běžných metrů archiválií. Jde o papírové dokumenty, fotografie, mapy nebo plány, nejstarší dokumenty jsou z roku 1334. Kvůli nedostatku místa je zhruba 200 běžných metrů archiválií uloženo v jiných středočeských archivech. Součástí archivu je rovněž rozsáhlá odborná knihovna čítající 13.000 svazků.

Archiv bude otevřený v sobotu od 10:00 do 16:00. K akci se připojí rovněž Muzeum Mladoboleslavska, které má pobočku v další části hradu. Pro zájemce připravilo komentované prohlídky.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This