Lidé v Bělé pod Bezdězem v referendu odmítli rozšíření průmyslové zóny Vazačka

 Lidé v Bělé pod Bezdězem v referendu odmítli rozšíření průmyslové zóny Vazačka

Průmyslová zóna Vazačka v Bělé pod Bezdězem / Foto: mladaboleslav.cz

Lidé v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku v referendu odmítli, aby město do října 2026 prodalo téměř 14 hektarů obecních pozemků v části Vrchbělá. O pozemky projevily zájem tři společnosti, rozšířila by se tak průmyslová zóna Vazačka. Referenda se zúčastnilo 1693 z 3704 oprávněných voličů, což je 45,71 procenta. Proti bylo 1403, což je 82,87 procenta. Referendum je tak platné a závazné, vyplývá z výsledků zveřejněných na webu města.

Reklama

Vedení města udělalo pro svoje občany nejvíc, co mohlo, nechalo je rozhodnout o jejich městě – občané rozhodli a my to budeme respektovat,“ řekl po zveřejnění výsledků místostarosta Dušan Hýbner. Město nyní nebude moci do konce volebního období o prodeji pozemků rozhodovat. Mohlo by o něm rozhodovat znovu až nové vedení, které vzejde z dalších komunálních voleb. Hýbner už dříve řekl, že předpokládaný příjem města z prodeje pozemků by byl 150 až 180 milionů korun a že se jedná o poslední lokalitu, kde by se průmysl podle územního plánu mohl rozvíjet.

Průmyslový areál Vazačka leží severozápadně od města v těsném sousedství silnice I/38. Město ho získalo v roce 2007 bezplatným převodem od státu, původně ho využívala armáda.

Zájemci o pozemky představili svoje záměry místním minulý týden na veřejném setkání. Radnice tam současně prezentovala výhody a nevýhody prodeje. Rozšíření průmyslového areálu by podle ní například přispělo k rozšíření města, lepší zdravotní péči a rozvoji služeb. Jako negativní dopady zmínila radnice například vyšší počet agenturních pracovníků. Občané vyjadřovali i obavu z větší dopravní zátěže. Dva ze zájemců byly firmy, které mají poblíž výrobní závody, třetím byla developerská společnost Panattoni.

Souhlas se záměrem vyjádřilo v plebiscitu 223 lidí, 17 hlasujících se zdrželo. Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina hlasujících a současně minimálně 25 procent všech oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This