Benátky nad Jizerou zvažují koupit a zvelebit zříceninu hradu Dražice

 Benátky nad Jizerou zvažují koupit a zvelebit zříceninu hradu Dražice

Sýpka – zřícenina Dražice zdroj: mapy.cz

Benátky nad Jizerou zvažují koupit zříceninu hradu Dražice. Soukromý majitel ji městu, které vlastní okolní pozemky, nabídl za 6,2 milionu korun. Radnice si ještě nechala zpracovat znalecký posudek, o nákupu mají rozhodnout na další schůzi zastupitelé. Po zabezpečení chátrající zříceniny by město mohlo její okolí zvelebit a využívat pro kulturní a společenské akce. ČTK to řekl starosta Karel Bendl (ODS).

Reklama

„Oslovil nás současný majitel zříceniny, měl s tím před covidem nějaké podnikatelské záměry, plánoval restauraci, minipivovar a atrakcí měla být opravená zřícenina. Doba mu ale zřejmě nepřála a nyní už zříceninu nemůže dál spravovat a rád by to prodal,“ řekl Bendl.

Město by podle něj objekt převzalo i s připraveným projektem a dotací na údržbu a sanaci, která už byla majiteli ze Státního fondu na podporu památek přidělena.

„Je to nejstarší památka v Benátkách, zřejmě taky jedna z nejstarších staveb tohoto typu ve středních Čechách, a chátrá. Jako město máme vlastně i morální povinnost se o ni postarat, protože pánové z Dražic byli zakladateli našeho města,“ řekl Bendl.

Prvním krokem by podle něj bylo zajistit statiku a zříceninu zabezpečit, aby neohrožovala okolí. „Další kroky jsou pak na několik dalších let, ale určitě by se areál mohl v budoucnu využívat pro kulturní a společenské akce,“ doplnil starosta.

Zřícenina hradu Dražice ze 13. století leží na okraji obce Dražice na ostrohu nad řekou Jizerou zhruba tři kilometry od Benátek nad Jizerou. Od konce 16. století byl hrad opuštěný. Dochovaly se zbytky hradních zdí a hradní kaple.

2 Komentářů

  • Každá snaha o zachování a rekonstrukci našich památek vhodným způsobem je přínosem pro budoucí generace.

  • Také budu ráda, když se opraví alespoň částečně a budou se zde konat kulturní akce.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This