„Boleslavský ošatník“ v hotelu Věnec slouží již všem lidem v nouzi

 „Boleslavský ošatník“ v hotelu Věnec slouží již všem lidem v nouzi

Foto: mb-net.cz

„Boleslavský ošatník“ v Mladé Boleslavi mohou od pondělí využívat všichni lidé v nouzi. Z dočasné humanitární sbírky pro ukrajinské uprchlíky v hotelu Věnec tak vznikla nová sociální služba. Pro oblečení, hygienické potřeby nebo trvanlivé potraviny sem mohou přicházet lidé, kteří se prokážou některým z dokladů o pobírání příspěvku nebo dávky, případně doporučením sociálního odboru magistrátu, sdělila mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Reklama

Humanitární sbírka vznikla až v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, předtím zde nic takového nebylo. Postupem času vznikl nápad na to, aby se z pouhé dočasné sbírky vytvořila de facto nová sociální služba nejen pro válečné uprchlíky, ale pro kohokoliv sociálně slabého. Jde skutečně jen o dary od lidí a firem,“ uvedla Charousková. Momentálně podle ní v šatníku nejvíce chybí jarní a letní věci a boty.

Lidé se musí pro využívání tzv. ošatníku zaregistrovat. Odnést si věci může každý, kdo se prokáže rozhodnutím úřadu práce o přidělení příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení, příspěvku na bydlení, přídavku na dítě nebo přidělení dávky mimořádné okamžité pomoci, případně písemným doporučením odboru sociálních věcí mladoboleslavského magistrátu. Drobné zboží, jako je spodní prádlo nebo trička, si mohou vybrat jednou za měsíc, věci typu bund nebo bot pouze jednou za tři měsíce.

Ošatník je pro dárce i lidi v nouzi otevřen v pracovní dny od 9:00 do 17:00 v hotelu Věnec na Staroměstském náměstí.

Sociální šatníky fungují i v dalších městech v Česku

Například v Nymburce jej provozuje farní charita. Podle pracovnice zdejšího charitního obchodu Věry Martínkové se počet lidí, kteří pro pomoc přicházejí, v posledních týdnech zvyšuje. Dospělí v sociální nouzi platí za pět kusů oděvů symbolických pět korun, jejich děti mají nárok na deset kusů zdarma.

Do kolínského sociálního šatníku, o který se rovněž stará charita, mohou přicházet lidé pouze s doporučením ze sociálního odboru města. Podle Lenky Grundzové, která má výdej věcí v Kolíně na starosti, ročně vyřídí zhruba 600 poukázek, zájem je podle ní stabilní.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This