Dobrovolníci pomáhají pečovat o botanicky nejcennější louky Mladoboleslavska

 Dobrovolníci pomáhají pečovat o botanicky nejcennější louky Mladoboleslavska

Foto: ČSOP Klenice

V roce 2014 byla mezi obcemi Dětenice, Košík a Prodašice vyhlášena přírodní památka Dymokursko – Bahenské louky. Přírodní památka se rozkládá na ploše o 31 hektarech a nachází se na hranici okresů Jičín, Nymburk a Mladá Boleslav.

Český svaz ochránců přírody Klenice se od té doby stará o tu část památky, která spadá pod okres Mladá Boleslav.

Přírodní památka byla celkovým neobhospodařováním v tristním stavu. Začali jsme se tedy o chráněné území spadající do okresu Mladá Boleslav od doby vyhlášení starat. Na ploše 1,3 ha jsme provedli asanační zásah, pokosili celou plochu a odstranili značné množství náletových dřevin. Každým rokem se nám podařilo vrátit louce další cenné metry,” uvedla Milada Vrbová za ČSOP Klenice.

Na louku se po několikaletém úsilí začaly vracet druhy rostlin, které zde vymizely. Jedná se například o kosatec sibiřský, úpolín evropský nebo i ohrožený hořec hořepník.

O louku se staráme společně s dobrovolníky. V loňském roce nám významně pomohli zaměstnanci ŠKO ENERGO. V letošním to byli dobrovolníci z oddělení STM ze ŠKODA AUTO a.s. Louku jsme posekali, zaměstnanci louku pohrabali. Za odvedenou práci je pak následně náš člen seznámil s výjimečností této lokality a ukázal jim některé z chráněných druhů rostlin, které zde dokvétaly,” dodala Vrbová.

Foto: ČSOP Klenice, 2014
Foto: ČSOP Klenice, 2020

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This