Gymnazisté z Mladé Boleslavi našli dva ze tří obrazů, po nichž pátrali

 Gymnazisté z Mladé Boleslavi našli dva ze tří obrazů, po nichž pátrali

Zdroj: Státní okresní archiv Mladá Boleslav

Dva ze tří víc než 100 let starých obrazů, po nichž od loňského prosince pátrali studenti mladoboleslavského gymnázia Dr. Josefa Pekaře, se našly na biskupském gymnáziu v Bohosudově na Teplicku. Díky mediální kampani vypátrali studenti obrazy se svatým Vojtěchem a zvěstováním Panny Marie. Třetí obraz zachycující první svaté přijímání svatého Václava je nadále nezvěstný. Škola zvažuje pořízení kopií nalezených obrazů a digitální rekonstrukci třetí malby pomocí umělé inteligence. Dnes o tom informoval učitel informatiky a společenských věd mladoboleslevského gymnázia Michal Bělka.

Reklama

Podle něj vznikl nápad při seminářích multimediální tvorby pro maturitní ročník. „U příležitosti oslav 120 let budovy (mladoboleslavské) školy knihy připravoval kolega knihu a při studiu materiálů zjistil mimo jiné, jak vypadaly obrazy, našel i fotografie ve staré ročence, o dalším osudu obrazů ale prameny mlčely, vzali jsme to proto se studenty jako výzvu,“ řekl Bělka.

Zdroj: Gymnázium Dr. Josefa Pekaře

Studentská kampaň sestávala z videa, webu a přímého oslovování některých farností. „Krátce poté, co se obrazy objevily v novinách, mi napsala vedoucí majetkové správy Biskupství litoměřického, že velmi podobné obrazy mají na svém gymnáziu v Bohosudově,“ uvedl Bělka.

Zdroj: Gymnázium Dr. Josefa Pekaře

Autorem trojice přes dva metry vysokých maleb byl akademický malíř Viktor Foerster. Původě visely v kapli tehdejší reálky a dnešní aule mladoboleslavského gymnázia v letech 1912 až 1921. Škola je nechala odstranit při rušení kaple. „Zemská školní rada v roce 1922 nařídila vedení školy, aby vybavení bývalé kaple vrátilo dárcům. Obrazy se tak nejspíš dostaly zpět do rukou katechety Václava Davídka, který je pořizoval ze soukromých prostředků,“ uvedl historik a pedagog gymnázia Ladislav Futtera. Na bohosudovském gymnáziu visí malby od jeho obnovení v roce 1993. Záznamy o jejich umístění mezi lety 1921 a 1993 se nyní Futtera snaží dohledat ve spolupráci s archivářem litoměřické diecéze.

Zdroj: Gymnázium Dr. Josefa Pekaře

Mladoboleslavská škola nyní zvažuje pořízení replik nebo digitální rekonstrukci třetího obrazu s pomocí umělé inteligence. „Konkrétní kroky budou záviset na dalším jednání s Biskupstvím litoměřickým, které je majitelem obrazů, a také na tom, zda se nám pro důstojné dopsání příběhu ztracených obrazů podaří najít partnery, kteří by pomohli s financováním projektu a jeho technologickou stránkou,“ uvedl ředitel školy Petr Dostál.

Zdroj: ČTK

Zdroj: Gymnázium Dr. Josefa Pekaře

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This