Hromadné úhyny divokých králíků v Mladé Boleslavi. Důvodem je myxomatóza

 Hromadné úhyny divokých králíků v Mladé Boleslavi. Důvodem je myxomatóza

Foto: Městská policie MB

Městská policie v Mladé Boleslavi v posledních dnech a týdnech téměř každý den sbírá uhynulé divoké králíky.

Na podzim bývá zvýšený úhyn divokých králíků obvyklý. Letos jsou ale jejich počty nadprůměrné. „Kadávery sbíráme denně a někdy je to i přes deset kusů za den. Například v sobotu 31.10. jsme jich celkem nasbírali 18, v neděli 14 kusů. Kadávery strážníci na místě sesbírají, odvezou na služebnu do speciálního mrazicího boxu a nárazově se pak předávají k likvidaci do kafilerie. O zvýšeném úhynu a následném sběru jsme informovali odbor životního prostředí magistrátu města,“ uvedl ředitel městské policie Tomáš Kypta. 

Důvodem častých úhynů je podle odboru životního prostředí myxomatóza, kterou přenáší hmyz sající krev, přičemž v našich podmínkách je hlavní přenašeč myxomatózy komár. Rozvinula ve větší míře díky vhodným klimatickým podmínkám. Léčba myxomatózy neexistuje, naprostá většina králíků onemocnění podlehne.

Onemocnění může postihnout divoké i domácí králíky. V případě domácích králíků je hlavní účinnou ochranou pravidelná vakcinace.

Pravidelná redukce přemnožených králíků

Podle magistrátu města je výskyt divokých králíků v Mladé Boleslavi zaznamenáván již více než sto let a jedná se o největší a přirozeně se udržující populaci divokých králíků v ČR.

Magistrát řeší průběžně problém přemnožených divokých králíků i ve spolupráci se sokolníky a chovateli fretek. Tato redukce byla naplánovaná i letos. Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí výskytu králíků je Radouč, bylo ale nutné počkat, až se uloží k zimnímu spánku zdejší velmi četní syslové. Díky neukázněným návštěvníkům, kteří neustále tato divoká zvířata přikrmují, se snižují i základní obranné reakce překrmených syslů. Stali by se tak velmi lehkou kořistí dravců v případě příliš brzy načasované redukce králíků,” informoval magistrát Mladé Boleslavi na svém webu.

2 Komentářů

  • Dobrý den!
    Nedalo mi to, abych nezareagovala na váš článek.
    Jsem dlouholetá chovatelka králíků a zemědělská inžernýrka a nemohu s váším článkem souhlasit. Rozhodně příčinou úhynu králíků není myxomatoza. Ta se projevuje výtokem z nosu a očí a také králíkům padají uši dolů. Žádný z těchto příznaků králíci nemají. V posledních letech je chov králíků problematický a kdo neočkuje nemá šanci králíky odchovat. Pravidelně očkuji proti moru a myxomatoze a přeléčuji kokcidiozu i přesto králíci hynou.
    Můj odhad je,že by se mohlo jednat o mutaci moru,který k nám přišel z Francie na který naše vakcíny nefungují. Je to jen odhad, nejsem veterinář. Bylo by dobré , aby jste s uhynulých králíkem navštívili veterináře a potom informovali obyvatelé o tom, co je příčinou úhynu králíků.
    Samozřejmě není dobré, že se problém nijak neřeší a chovatelé tak během několika dní přijdou o chov, kterému se musí věnovat každý den.
    S pozdravem J.N.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This