Jak se dotkla současná situace projektu Senior Resort Štěpánka
Naše redakce oslovila představitele mladoboleslavského developerského projektu pro seniory, aby položila pár otázek týkajících se současných podmínek a možností pro výstavbu bytů v našem městě.
Na otázky odpovídali Bohumil Mach, předseda představenstva Bytového družstva seniorů Mladá Boleslav, František Vladař, místopředseda představenstva a zástupce investora ze skupiny BHM group a.s. a Martin Šumbera, jednatel RESORT BUILDING s.r.o., generálního zhotovitele projektu Senior Resort Štěpánka.
Jak je na tom váš projekt pro seniory v současné koronavirové situaci? Přemýšlíte, co dál, co změnit?
BM: Očekávali jsme během karantény pokles zájmu, ale nestalo se tak. Klienti nám telefonovali, podporovali nás, dokonce jsme uzavřeli další smlouvy.
Situace nás přiměla k dalšímu zamyšlení ohledně bezpečnosti budovaného seniorského zařízení, co ještě vylepšit apod.
FV: Z pohledu investora můžu říci, že projekt byl před naším vstupem připravený velmi kvalitně.
Současná situace nás utvrdila, že u dalších projektů budeme dávat ještě větší důraz na výběr lokality.
Potvrzuje nám to okolí Resortu Štěpánka, které se ukazuje pro naše seniory naprosto ideální.
Tak výjimečné podmínky, jaké se naskytly v Mladé Boleslavi (synergie polohy areálu, blízkosti lesoparku, bazénu, kliniky a centra města) jsou pro nás velkou výzvou v dalších projektech po ČR.
MŠ: Z důvodu pozastavení projektů jiných investorů jsme mohli výrobní kapacity v rámci budování nosných konstrukcí přechodně navýšit.
Naplňujeme plán dokončit nosné konstrukce na podzim, všechny objekty do konce tohoto roku uzavřít a ochránit před nepříznivými klimatickými vlivy pro pokračování dalších prací uvnitř.
Na sociálních sítích se objevuje kritika ohledně vysokých cen seniorských bytů a s tím spojená nedostupnost takového bydlení.
BM: Resort Štěpánka není klasický rezidenční developerský projekt.
My musíme pro naše seniory zajistit v areálu mnohem víc než jen pěkné bydlení, ale i dlouhodobou udržitelnost fungování komplexu i služeb.
Kromě bytů budujeme navíc mimo jiné vstupní foyer, společenské prostory, klubovny, prostory pro stravování, kavárnu, prodejnu potravin, poskytování sociální a zdravotní péče vč. fyzioterapie, lékaře plus zázemí pro všechno, venku altán a kapli. T
To je dalších cca 1400 m2 ploch, což představuje více jak 15% z celkové podlahové plochy bytů.
To všechno samozřejmě obnáší určité náklady.
MŠ: Od běžných bytových projektů se lišíme nadstandardním provedením jako jsou např. prostorné obytné lodžie ke každému bytu, bezbariérové provedení s dvěma výtahy pro každou obsluhovanou bytovou jednotku, okna s izolačními trojskly, opláštění objektu v třídě energetické náročnosti A, investice do zařízení umožňující velkoodběr elektrické energie, podlahové vytápění, klimatizací ve vybraných bytech, zelené střechy apod.
Co se stane, když se do konce výstavby neprodají úplně všechny byty? Začne družstvo a celý areál pro seniory normálně fungovat včetně všech jeho služeb?
BM: Kapacity projektu (bytové i nebytové) jsou nyní již ze 2/3 obsazeny, takže věříme, že s dokončením bude projekt obsazen.
Poskytování služeb nezávisí výlučně na poptávce klientů bydlících v Senior Resortu Štěpánka.
FV: Skupina BHM má potřebné silné finanční zázemí, považujeme tento projekt za klíčový a tato kombinace zaručuje dokončit projekt v plánovaném rozsahu.
Navíc kolegové Mach a Šumbera jsou velmi zkušenými odborníky v oboru.
Mají za sebou mnoho úspěšně zrealizovaných projektů za celkem více jak 40 miliard korun, mnohé z nich získaly prestižní ocenění.
K nejzajímavějším projektům patřily například komplex Nová Karolina v Ostravě nebo projekt Revitalizace areálu bývalého holešovického pivovaru v Praze.
(za naši redakci hosty zpovídal Zdeněk Štěpánek)