Klapka tour 2020 v Mladé Boleslavi

 Klapka tour 2020 v Mladé Boleslavi

Umělecky ztvárněné filmové klapky se představují ve Škoda Muzeu

Výtvarná díla na podkladu dřevěné filmové klapky vyrazily i letos na svou cestu po českých a moravských městech. Kvůli situaci kolem koronaviru však projekt Klapka tour 2020, který je součástí 60. Zlín Film Festivalu, doputoval do Mladé Boleslavi s několika týdenním zpožděním. Ve Škoda Muzeu jsou klapky k vidění od 23. června do 9. července.

Letošní kolekci 23. Salonu filmových klapek tvoří 132 originálních děl.

Také letos měli výtvarníci ve své tvorbě volnou ruku a organizátoři projektu je nijak v jejich tvorbě neomezovali. Na klapkách se tak objevují mezi dražiteli oblíbené filmové nebo dětské motivy, ale třeba také inspirace hlavním tématem 60. Zlín Film Festivalu „2020: Návrat do budoucnosti“, který se letos bude zaměřovat kromě jiného také na filmové triky a vizuální efekty.

Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem – Pohádky tisíce a jedné noci – poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana – průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110 narozeniny,“ dodává Čestmír Vančura.

Z Mladé Boleslavi Klapka tour zamíří ve druhé polovině července do Olomouce, následně do Brna a do Zlína, kde se uskuteční v neděli 6. září v Kongresovém centru jejich aukce. Výtěžek z dražby bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V pondělí 7. září dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě prezentace projektů (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy) ty, mezi které se finanční prostředky rozdělí.

Salon filmových klapek za svých dvaadvacet ročníků vydražil již 2492 klapek a celkový výnos činí 35 588 000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Od roku 1998 podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce klapek částkou přesahující 30 milionů korun již na 350 audiovizuálních a vizuálních projektů.

Více na www.salonfilmovychklapek.cz

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This