Klaudiánova nemocnice odkládá plánované operace neočkovaných pacientů

 Klaudiánova nemocnice odkládá plánované operace neočkovaných pacientů

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi se rozhodla odkládat plánované operace neočkovaných pacientů, důvodem je zejména šíření nové varianty covidu-19 omikron. Cílem je ochránit jak neočkované pacienty, tak ostatní hospitalizované i personál. Opatření se dotkne jednotek případů, řekl dnes zástupce ředitele nemocnice pro zdravotní služby Ján Dudra.

„U velkých výkonů jsme odložili deset nebo 11 lidí,“ uvedl Dudra. Nemocnice však podle něj dál operuje neočkované na očním oddělení či na gynekologii, stejně jako veškeré onkologické neočkované pacienty a neočkované pacienty s akutními problémy.To není tak, že bychom zavřeli dveře,“ zdůraznil Dudra.

Odklad péče v zájmu pacienta

Poukázal na to, že lékař musí udělat maximum, včetně načasování operace, aby zákrok dopadl dobře. Pokud pacient v pooperačním období dostane covid, může být vystaven významnému riziku. Dudra podotkl, že kdyby nemocnice zastavila celou elektivní operativu, tak by podobné věci řešit nemusela – neočkovaní se v tomto rozhodnutí „ztratili“. „My operujeme elektivně a jediný limit se dotkl jednotek pacientů. Navíc nejde o odmítnutí. Jde o odklad péče v zájmu toho pacienta,“ dodal Dudra.

Podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové jde o dočasné omezení v důsledku nepříznivého vývoje epidemické situace. Neočkovaní pacienti, jimž byl zákrok odložen, budou operováni po případném očkování, nebo po zlepšení epidemické situace. Nemocnice se podle ní při vydání tohoto opatření řídila multioborovým stanoviskem České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a dalších odborných společností k očkování ve vztahu k operačním výkonům. Podle něj je očkování proti covidu-19 významným faktorem, který ovlivňuje výskyt závažných pooperačních komplikací.

Stanovisko, mimo jiné doporučuje zdůrazňovat význam očkování v předoperačním a předanestetickém vyšetření při získávání informovaného souhlasu s poskytnutím zdravotní péče pro plánovaný výkon. „K dokumentaci odmítnutí očkování před plánovaným výkonem doporučujeme použít formát negativního reverzu,“ uvádějí společnosti. Takovou situaci ale podle Dudry zatím nemocnice řešit nemusela. „Domnívám se, že ani není úplně správné v tomto kontextu uvažovat. Dávat podepisovat informovaný souhlas je čistě právnická dimenze celé záležitosti, ale ztrácí se logika toho kroku,“ míní Dudra.

V mladoboleslavské nemocnici je kolem 45 pozitivních pacientů a jejich počet stagnuje. Pacientů s covidem neubývá ani v Mělníku nebo Kladně, velmi vytížená jsou lůžka intenzivní péče. V Kladně se operuje zhruba v polovičním rozsahu oproti běžnému provozu kvůli odloženým zákrokům, v Mělníku odkládají zákroky jen v případě, že je pacient pozitivní na covid nebo nemocný.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This