Klaudiánova nemocnice vyhlásila stav hromadného postižení osob
V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici byl ve středu vyhlášen stav hromadného postižení osob (HPO). Ke stejnému kroku přistoupila dnes i další nemocnice v kraji, konkrétně v Benešově.
V mladoboleslavské i benešovské nemocnici jsou vytížená oddělení ARO a JIP. „V každém tom zařízení je jedno lůžko volné,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík. Co se týká počtu pacientů, nejhorší situace začíná být podle Pavlíka v Kolíně, kde je v posledních dnech výrazný nárůst počtu případů.
Klaudiánova nemocnice je na hranici svých kapacit a musí vytvořit další lůžka s ventilací. Nemocnice má nyní s covidem-19 na neschopence 37 zaměstnanců. Situaci pomáhá zvládnout osm vojáků, kteří zde budou nejméně do poloviny března.
Co znamená stav hromadného postižení osob?
Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž se zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR.
„Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče,“ dodala hejtmanka Petra Pecková.
Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála není stav hromadného postižení osob žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá takový žádný dopad, míní právník.
Vicepremiér Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že krok chápe především jako konstatování faktu. „Souvisí se způsobem, jak zdravotnická zařízení odbavují nebo řeší případy, je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je třeba začít uplatňovat nějaké priority,“ uvedl ministr po jednání Ústředního krizového štábu.
Zdroj: ČTK