Kraj chce rozšířit letecké muzeum v Mladé Boleslavi. Koupil pozemky za 14,9 milionu

 Kraj chce rozšířit letecké muzeum v Mladé Boleslavi. Koupil pozemky za 14,9 milionu

Foto: Kamil Večeřa / Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Středočeský kraj chystá rozšíření Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Nákup pozemků o rozloze zhruba 12.500 metrů čtverečních od Aeroklubu Mladá Boleslav za 14,9 milionu korun dnes schválili krajští zastupitelé. Kraj do budoucna počítá se stavbou nové budovy muzea, předpokládané náklady jsou kolem 80 milionů.

Reklama

Muzeum už nemá dostatek expoziční ani depozitární plochy a nemá ani dostatek prostoru pro další kulturní aktivity lákající návštěvníky,“ řekl krajský radní pro kulturu Václav Švenda.

Krajští radní už dříve schválili projektový záměr na rozšíření muzea. „Jedná se o dostavbu 700 metrů čtverečních za 80 milionů korun,“ uvedl Švenda. Kraj by na většinu investice mohl získat evropské dotace a příspěvek ve výši 25 procent na projekt i výstavbu budovy přislíbil i Nadační fond Škoda Auto.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je v provozu od roku 2015. Kraj ho vybudoval za více než 170 milionů korun. Ročně muzeum navštíví kolem 30.000 lidí. Součástí expozice je 24 letadel, z toho 18 je plně funkčních. Návštěvníci mohou zhlédnout originály i repliky převážně ve skutečné velikosti a s originálními leteckými motory. K nejhodnotnějším patří replika letadla Metoděje Vlacha z roku 1912 nebo replika historického francouzského letounu Caudron G.3 z roku 1913.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This