Příběh slavné Leitenbergerovy vily v Josefově Dole
V Josefově Dole najdete nedaleko řeky Jizery a bývalé textilní továrny velmi zajímavou stavbu. Její vznik je nedílně spjat s rozvojem místní textilní výroby a rodinou Leitenbergerů…
Textilní výroba v Josefově Dole a příchod Leitenbergerů:
Počátky místní textilní výroby sahají až do druhé poloviny 18. století. V roce 1763 vznikla v kosmonoském panství manufakturní výroba bavlněných tkanin. Ruku v ruce s rozmachem zdejší výroby byla v roce 1764 založena také barvírna na břehu Jizery v dnešním Josefově Dole.
Na konci 18. století odkoupil výrobu v Kosmonosích i Josefově Dole podnikatel Johann Josef Leitenberger, který vlastnil továrny také v Zákupech a Verneřicích. Vedení podniku se následně chopil jeho nejstarší syn Franz a podnik začal vystupovat pod názvem „Franz Leitenberger in Cosmanos“.
Vyráběly se zde například dámské šaty, košile, kalhoty, šátky a kapesníky. Postupně se firma stala známou i po celé Evropě. Na přelomu 19. a 20. století vyvážela asi 15% své produkce do Evropy, Turecka, Číny a Jižní Ameriky.
V 50. letech 19. století se vedení továrny ujal Bedřich František Josef Leitenberger, který si následně v 60. letech nechal vystavět poblíž továrny vilu se zahradou.
Leitenbergerova vila:
Projekt stavby pravděpodobně vypracoval renomovaný vídeňský architekt Ludwig von Zettl. Vila byla postavena v novorenesančním stylu a byla typickým příkladem venkovského sídla, jaké si kolem poloviny 19. století začala budovat vzmáhající se vrstva střední třídy a podnikatelů.
„Patrová stavba, otočená zády k řece, se hlavním průčelím otevírala do velkoryse komponovaného parku, oddělujícího areál továrny od dělnické kolonie. Interiér sídla svým velkorysým řešením zcela odpovídal potřebné reprezentaci rodiny. Podle starších popisů půdorysu nechyběla v přízemí, určeném pro společný pobyt a menší návštěvy prostora knihovny, odkud se procházelo arkýřem do dámského a následně pánského pokoje. Směrem na sever k řece byla obrácena kuchyň a jídelna, na ni navazoval kuřácky pokoj s biliárem a tzv. ranní místnost s výhledem do parku. V prvním patře se hlavní reprezentativní místnosti včetně sálu otevíraly na prostornou jižní terasu vynášenou vstupním portikem.“ Úryvek z knihy Slavné vily Středočeského kraje.
Podoba vily se od dostavby už příliš nezměnila, v 80. a 90. letech 19. století došlo jen k několika dílčím úpravám v interiérech a na průčelí.
Leitenbergerové opouští Josefův Důl
V roce 1904 po smrti Fridricha Leitenbergera vymřel rod po meči. V Josefově Dole zůstala z rodiny již pouze vdova po Franzi Leitenbergerovi.
Leitenbergerové tak vilu vlastnili a užívali až do roku 1920, kdy ji odkoupila akciová společnost Cosmanos. V roce 1926 vilu koupila obec Josefův Důl a zřídila zde obecní úřadovnu. V dalších částech vily fungovala také obecní knihovna a čítárna.
Po polovině 20. století sloužila vila různým účelům. Byl zde například sklad civilní obrany a byty. Na počátku 80. let 20. století byla vila vyklizena, po roce 1989 změnila několikrát majitele.
Hrobka rodiny Leitenberger
Za zmínku stojí také rodinná hrobka. Kaple svatého Kříže s rodinnou hrobkou byla postavena v roce 1880, podle projektu výše zmíněného architekta Zettela. Vypíná se na zalesněném svahu nad obcí.
V současnosti je hrobka již prázdná. Leitenbergerové nechali ostatky svých předků převézt v 80. letech 20. století do Rakouska.
Zdroje:
HERMANOVÁ, Hana, ŠVÁCHA, Rostislav, ed. Slavné vily Středočeského kraje. Praha: Foibos, 2010. Slavné vily
Historie obce Josefův Důl 1763-2003 (2003)
Foto : Muzeum Mladoboleslavska a Jiří Šíma