Město Bělá pod Bezdězem zásadně proměňuje hospodaření s odpady

 Město Bělá pod Bezdězem zásadně proměňuje hospodaření s odpady

Rozsáhlou proměnu odpadového hospodaření spustilo město Bělá pod Bezdězem v okrese Mladá Boleslav. To do této oblasti zavádí chytré technologie. Díky tomu očekává starosta města Jaroslav Verner výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Město například modernizuje sběrný dvůr, mění sběr odpadu či spouští re-use centrum.

Změny, které vedly k proměně odpadového hospodářství:

Spuštění re-use centra

Bělá pod Bezdězem spustila re-use centrum. Jeho cílem je znovu využít předměty, které původní majitel odložil do sběrného dvora. Dochází tak k prodloužení života výrobků. Předměty pak můžou využít sběratelé, chataři či chalupáři a další občané. Ve středních Čechách se podobné centrum nedávno otevřelo v Mělníku.

Modernizace sběrného dvora

Sběrný dvůr je nyní hospodárnější a ekologičtější. Vybavení novými technologiemi, které navrhla společnost JRK. Dvůr tak má například nově nájezdovou váhu propojenou s evidenčním systémem odpadu. Postavena zde byla nová hala s třídící linkou, kde se dále dotřídí odpady vysbírané v rámci pytlového sběru. Některé druhy odpadu lze zpracovat i lisováním. To šetří náklady za odvoz odpadů a může to i připravit materiál pro předání koncovému zpracovateli.

Zavedení pytlového sběru dům od domu

Občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. „Naším záměrem bylo získat co nejvíce konkrétních informací o odpadech,“ vysvětluje starosta města Jaroslav Verner a doplňuje: „to se povedlo, a tak můžeme nastavovat další kroky, díky kterým bude odpadové hospodářství města efektivnější.“

Evidenční systém odpadu

Město také spouští moderní evidenční systém odpadu, díky němuž může město přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. Systém ECONIT je otevřený i pro samotné občany, kteří zde můžou kontrolovat, kolik odpadu vyprodukovali.

Distribuce chytrých kartiček

Domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo.

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde například vlastní kompostárnu.Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město velmi důležitá. Cílem je samozřejmě efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás ale zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ vysvětlil starosta města Jaroslav Verner, který změny v Bělé inicioval, a doplnil: „podstatné jsou pro nás také možné úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This