Mladá Boleslav bude letos hospodařit s rozpočtem 1,25 miliardy Kč

 Mladá Boleslav bude letos hospodařit s rozpočtem 1,25 miliardy Kč

Mladá Boleslav bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem, rozhodli 22. února zastupitelé. Výdaje mají činit 1,250 miliardy a příjmy 1,076 miliardy korun. Město schodek ve výši zhruba 174 milionů pokryje zůstatkem na účtech z loňského roku 56,6 milionu a čerpáním investičního úvěru téměř 191 milionů. Naproti tomu uhradí splátky půjčených prostředků na investice ve výši 73,5 milionu.

Letošní rozpočet je mírně nižší než loňský. “Návrh rozpočtu je sestaven realisticky a zodpovědně,” řekl primátor Raduan Nwelati.

Kolik a kam se bude investovat?

Mladá Boleslav plánuje letos investovat téměř 287 milionů korun, z toho stavební investice mají činit přes 198 milionů, do nákupu nemovitostí má jít 70 milionů, do bezpečnosti ve městě půjde přes šest milionů.

Pokud se sečtou investice, velké opravy a přijaté dotace, činí investované prostředky zhruba 500 milionů korun, tedy podobně jako v loňském roce. “Je důležité, aby se nezpomalil rozvoj města,” uvedl primátor.

Z celkových výdajů na investice je plánováno 17 milionů pro školství, 26,5 milionu pro sociální oblast, 49,5 milionu Kč na pozemní komunikace, 24 milionů na volnočasové aktivity obyvatel města a více než 70 milionů na ostatní projekty, například včetně příměstských částí, odpadového hospodářství, kanalizace, na bytové hospodářství a přípravy projektové dokumentace dalších akcí.

V letošním roce město očekává daňové příjmy přesahující 896 milionů korun, ovlivní je pandemie koronaviru. Pandemie ovlivnila i hospodaření města v loňském roce. Město nepředpokládá, že by daňové příjmy oproti loňskému roku letos vzrostly. Kromě daňových příjmů očekává městská pokladna také nedaňové příjmy ve výši 38 milionů nebo 50 milionů z prodeje pozemků.

Návrh rozpočtu počítá i s téměř 100 miliony z dotací. Město plánuje finance, které očekává z dotací, vykrýt revolvingovým úvěrem. Nově si Mladá Boleslav letos půjčí 122 milionů, zbylých zhruba 70 milionů může použít z nevyčerpaného úvěru z loňska.

Nwelati uvedl, že ačkoliv bude Boleslav čerpat nový úvěr, je důsledně kontrolováno zadlužení města. “Limit je stanovený zákonem. Všechny peníze, které si půjčujeme, jsou vždy na investice,” řekl Nwelati. Hranice maximálního únosného zadlužení činí 60 procent z průměrných příjmů města za poslední čtyři roky. Podle primátora by si letos mohla Boleslav půjčit bez obav i více než 160 milionů.

V prosinci Mladá Boleslav rozhodla, že do nového roku vstoupí s rozpočtovým provizoriem. Primátor ho hájí tím, že konečné sestavování rozpočtu až po skončení roku je lepší a víc se blíží realitě.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This