Mladá Boleslav vybuduje nový sběrný dvůr v jižní části města
Mladá Boleslav vybuduje sběrný dvůr v jižní části města v areálu bývalých stavebnin Roin v ulici Na Celně. Další místo, kam budou moci místní odevzdávat odpad, vznikne zejména díky dotaci 55 milionů korun z evropských fondů, zbývajících 30 procent dá město ze svého rozpočtu. Příští rok chce magistrát dokončit projekt, řekl novinářům primátorův náměstek Jiří Bouška (ANO).
Stavba sběrného dvora s předpokládanými náklady kolem 80 milionů korun je součástí projektu s názvem Bezodpadové Mladoboleslavsko. Magistrát na něj z programu Integrovaných teritoriálních investic (ITI) přes ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí získal celkem 200 milionů korun. Využije je i na další opatření, která mají do budoucna pomoci snížit množství směsného odpadu.
Nový sběrný dvůr vznikne v areálu, jehož část vlastní město a část společnost Compag. „Chceme, aby sběrné dvory byly dostupnější obyvatelům, protože na sever je máme, ale tady v jižní části sice máme, ale jen jeden a málo dostupný,“ řekl ČTK primátor Raduan Nwelati (ODS).
V Mladé Boleslavi jsou nyní dva větší sběrné dvory, k dispozici jsou i menší sběrná místa. Město má připravenou projektovou dokumentaci, projekt nyní aktualizuje a chce získat stavební povolení.
Magistrát chce rovněž pokročit s budováním dalších stanovišť podzemních kontejnerů. Od roku 2013 jich město dalo postavit přes 20, letos vznikla dvě. „Není úplně jednoduché najít pro ně místo, kde například nejsou žádné sítě,“ řekl Nwelati. Podzemní nádoby podle něj mají větší kapacitu, svoz proto nemusí být tak častý, důvody jsou ale i estetické. Na kontejnery využije magistrát z evropských dotací 13 milionů korun.
Největší část dotačních peněz na odpadové hospodářství, a to 132 milionů korun, chce magistrát využít na rozšíření bioplynové stanice v průmyslové zóně Plazy. Loni dostavěná stanice přešla ze zkušebního do ostrého provozu, zpracovává biologicky rozložitelný odpad. Produktem je biometan, respektive bioCNG jako palivo pro městské autobusy. „Do budoucna chceme zpracovávat všechen komunální odpad, abychom to nemuseli vozit daleko, a ideálně pálit pevnou složku v kotlích Ško-Energa, ale k tomu je ještě dlouhá cesta,“ uvedl Bouška.
Bioplynová stanice v Plazích získala letos na podzim ocenění v soutěži podnikatelský projekt roku, kterou vyhlašuje ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace. Stanice uspěla v programu nízkouhlíkové technologie.