Mladoboleslavské muzeum otevře výstavu věnovanou různým ztvárněním kalvárie

 Mladoboleslavské muzeum otevře výstavu věnovanou různým ztvárněním kalvárie

Foto: Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska v úterý otevře výstavu nazvanou …neboť nevědí, co činí. Návštěvníkům představí různá ztvárnění ukřižování Ježíše Krista. Takzvané kalvárie budou k vidění na starých tiscích, obrazech, ale například i sestavené v lahvi. Výstava na mladoboleslavském hradě potrvá do 1. dubna, na který letos připadá Velikonoční pondělí, informovala za muzeum Lenka Zikmundová.

Reklama

Začátek výstavy jsme záměrně zařadili na předvečer popeleční středy, kterou křesťanům začíná čtyřicetidenní postní doba před Velikonocemi,“ řekla Zikmundová. Na výstavě bude k vidění například osm kalvárií v lahvi a několik obrazů. „Nejstarší kalvárie je z poloviny 19. století a nejmladší z období protektorátu. Autory moc neznáme. Víme, že jednu dělal Jan Matějka, hospodářský dělník v Rejšicích, jednu chovanec ústavu pro choromyslné v Kosmonosích a jednu vězeň v cele smrti na Pankráci,“ uvedla Zikmundová.

Mladoboleslavský hrad loni navštívilo 16.000 lidí, zhruba o 2000 víc než v roce 2022. Nejnavštěvovanější pobočkou je letecké muzeum, kam loni zamířilo 27.500 návštěvníků.

Letos chystá muzeum ještě další čtyři výstavy, otevřená by měla být také nová expozice věnovaná hradu.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This