Muzeum v Mladé Boleslavi poprvé vystaví smírčí kříž z 16. století objevený u Dalovic

 Muzeum v Mladé Boleslavi poprvé vystaví smírčí kříž z 16. století objevený u Dalovic

Zdroj: Muzeum Mladoboleslavska

Mladoboleslavské muzeum poprvé vystaví smírčí kříž z 16. století, který nálezce náhodou objevil loni u obce Dalovice na Mladoboleslavsku. Kříž bude součástí výstavy Zločin, trest a záhrobí, vernisáž se na mladoboleslavském hradě uskuteční ve čtvrtek od 17:00. Zatím jediný smírčí kříž objevený na Mladoboleslavsku se dochoval zřejmě díky tomu, že je z odolnější vrstvy pískovce a stál na těžko přístupném místě, řekl archeolog muzea Filip Krásný.

Reklama

Po Čechách jsou těchto kamenných památek stovky, i na Mladoboleslavsku jich nepochybně bylo víc, ale protože tady je nejběžnějším kamenem pojizerský pískovec nízké kvality, kříže těch několik staletí nepřežily,“ řekl Krásný. Dalovický kříž je poškozený, chybí mu levé rameno, nápis je čitelný jen částečně. „Žalostný stav byl důvod, proč jsme se po konzultaci s dalšími odborníky rozhodli ponechat ho v muzeu, kde bude mimo ohrožení,“ doplnil Krásný. Na místě, kde kříž stával, je nyní replika z odolnějšího pískovce.

Historii vzniku kříže a zločinu, který se u Dalovic odehrál, se zatím nepodařilo vypátrat. „Zbývá pátrání v archivech, soudních zápisech a smolných knihách, zda bychom nenašli nějaký původní dobový zápis – stále je ještě naděje spojit památku s konkrétním případem,“ řekl Krásný.

Takzvané smírčí kříže jsou kamenné památky, které vznikaly jako součást právního procesu nebo soudu v 16. a na začátku 17. století. „Nejčastěji tak, že někdo někoho zabil, byl za to odsouzen a rodina pozůstalých mohla žádat provinilce, aby na znamení svého hříchu a usmíření s Bohem na svoje náklady na místě zločinu vybudoval kříž,“ řekl Krásný.

Výstava Zločin, trest a záhrobí mapuje historii zločinu a trestního práva ze středověku a raného novověku na Mladoboleslavsku. Potrvá do konce srpna.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This