Na kole v každém věku: Nový dobrovolnický projekt v Mladé Boleslavi
Projekt má kořeny v Dánsku
Dobrovolnický projekt, který má kořeny v dánské metropoli a dnes funguje v 50 zemích světa, se poprvé oficiálně rozjíždí v Mladé Boleslavi.
Neformálního setkání u příležitosti spuštění projektu, které se konalo v úterý odpoledne, se za město zúčastnila náměstkyně primátora Miroslava Kašpárková, za Nadační fond Škoda Auto pak Ladislav Kučera a Michal Kadera. Hostem byl také velvyslanec Dánského království v České republice Ole Frijs-Madsen.
Projekt Cycling without age vznikl v roce 2012 v Kodani, kde jezdí na kole do práce či do školy 6 lidí z 10. Tehdy totiž začal brát Ole Kassow na projížďky seniory, aby jim vrátil pocit větru ve vlasech. Vzniklo z toho emotivní a silné hnutí. Dnes jezdí pod hlavičkou Cycling without age přes 3000 elektrických trojkolek v 50 zemích světa.
Nově i v Mladé Boleslavi
Mladoboleslavská nezisková organizace Kolem na kole z.s. s podporou Nadačního fondu Škoda Auto teď přivedla na mapu projektu Českou republiku a dala mu také české jméno: Na kole v každém věku.
„Je nám ctí, že díky aktivitě místních dobrovolníků bude Mladá Boleslav součástí světového hnutí, které zpestřuje život seniorů, a zároveň propojuje generace. Jako první začnou brát na projížďky seniory z domu s pečovatelskou službou na Radouči a jsme dohodnutí, že jak budou přibývat dobrovolníci, nabídneme tuto možnost i dalším zařízením pro seniory ve městě. Vnímám to jako báječnou aktivitu na zpestření jejich programu. Přeji dobrovolným pilotům i jejich seniorským pasažérům spoustu příjemných jízd,“ konstatovala Miroslava Kašpárková, náměstkyně pro sociální záležitosti.
O projektu Na kole v každém věku
Elektrická rikša se ovládá snadno jako kolo, díky pomocnému motoru je šlapání komfortní i s posádkou.
Projíždky by měly probíhat beze spěchu. To dává prostor příběhům, které by snadno zůstaly navždy zapomenuté, kdyby se o ně s námi starší generace nepodělila. Oni vypráví, my jako piloti nasloucháme a také se dělíme o své zážitky.
Projekt není věkově omezen ani pro piloty. Trénovaná sportovkyně, kancelářský „krysák“, nebo čerstvý penzista? Ti všichni už po světě fungují jako piloti. Nejstarším pilotem byl 90letý Dán Jørgen Hass. A nejstarší pasažéři? Paní Yeo Iu ze Singapuru a Dagny Carlsson ze Švédska, oba 107 let.
Jak se zapojit?
V Mladé Boleslavi aktuálně procházejí tréninkem první dobrovolníci, další tréninkové termíny budou organizátoři průběžně vyhlašovat na webu nakolevkazdemveku.cz, případně na stránkách městského webu mb-net.cz.
Zájemci se mohou také hlásit sami. Stačí napsat krátký e-mail, ve kterém se představíte a řeknete, proč se chcete zapojit plus jaké případně máte s dobrovolnickou prací zkušenosti, a to na adresu piloti@kolemnakole.cz
Zdroj: mb-net.cz, nakolevkazdemveku.cz