O CHOVU VČEL V BONDY

 O CHOVU VČEL V BONDY

Včelař odpovídal na otázky studentů o chovu včel na střeše Bondy centra


Studenti Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v rámci mediálního projektu vytvořili několik článků, které se věnují aktuálním tématům z Mladoboleslavska. Přinášíme vám další z nich…


Na střeše pavilonu nákupního centra Bondy vyrostly v září minulého roku dva úly.

Z dlouhodobého hlediska včelstva v Čechách ubývají a právě s tím se rozhodlo vedení Bondy centra pomoci. „Chtěli jsme do města přinést více přírody a pomoci ekosystému,” sdělila nám Kristýna Kubínová, marketingová manažerka.

O zlepšení životního prostředí se Bondy snaží již dlouhodobě. Jedním z dalších projektů centra je například nahrazení plastů z místních rychlých občerstvení klasickým nádobím, či kompletní třídění odpadů.

Na střeše severozápadního pavilonu se nachází dva úly s cca 40 tisíci včelami medonosnými.

Ing. Jiří Šturma, předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí, který se o včely v Bondy pravidelně stará, společně s vedením centra nalezl pro včely vhodné útočiště, kde včelí úly nebudou vystaveny přímému slunečnímu svitu a budou se nacházet v dostatečném závětří.

Město včelám nevadí

Mohli bychom se domnívat, že včelám nebude městské prostředí vyhovovat. Opak je však pravdou. Město včelám nevadí. „Městské prostředí je kolikrát lepší než to na průmyslovém venkově. Městský smog včelám nevadí, jelikož již neobsahuje olovo. Mnohem horší jsou pesticidy používané na polích,” pověděl nám Ing. Šturma.

Včelař odpovídal na otázky o chovu včel na střeše Bondy centra

Uživí se včely uprostřed průmyslového města? Obživa pro včely je zde zcela dostačující, jsou zde parky, spousty ovocných stromů, akáty a pole řepky. Jejich dolet je až 5 km,“ dodal Ing. Šturma.

Dle slov Ing. Šturmy a Kristýny Kubínové nejsou včely agresivní a návštěvníci nákupního centra se nemají čeho obávat. Vedení Bondy centra má v plánu množství úlů postupně rozšířit.

Tento projekt není v našem prostředí ojedinělý.

Úly na střechách budov se nachází na více než 40 místech v republice a tento trend se stává stále oblíbenější.

 

Studenti k tématu pořídili také rozhovor s manažerkou Bondy centra a včelařem Jiřím Šturmou. Přečíst si je můžete ZDE.


Autoři: Karolína Balázsová, Matěj Baar, Eliška Křivánková, Leona Vejmelková, Tereza Hásová, Michal Velechovský

Článek vznikl v rámci mediálního projektu studentů Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi pod vedením profesorky Zdeňky Šerákové a novináře Michala Bělky, absolventa gymnázia. Cílem projektu bylo posílení občanských a komunikačních kompetencí studentů, vštípení etických zásad a utužení vztahu studentů s regionem, v němž žijí.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This