Občanské poradenství: Problémy s vyúčtováním či přeplatky v nájmu

 Občanské poradenství: Problémy s vyúčtováním či přeplatky v nájmu

Zdroj: Pixabay.com

Nevrací vám pronajímatel bytu přeplatky nebo vám vůbec nedává vyúčtování? Blíží se obvyklý termín vyúčtování služeb. Následující článek občanského poradenství Respondeo napoví, na co máte právo a jak se bránit.

Vyúčtování služeb

Nájemní bydlení je spojené nejen s placením nájmu, ale také souvisejících služeb – energie a další náklady spojené s užíváním bytu. Pokud nejsou služby hlášeny přímo na vás a platíte zálohy pronajímateli, má povinnost vám zálohy vyúčtovat. Vyúčtování by mělo být písemné a jasně by z něj mělo vyplývat, kolik bylo zaplaceno za jednotlivé služby, kolik dělaly zálohy a zda vznikl přeplatek či nedoplatek. Majitel bytu vám tedy nesmí odmítnout dát vyúčtování s tím, že nemáte žádné přeplatky nebo nedoplatky.

Dokdy vám má pronajímatel vyúčtování doručit?

Zákon upravuje lhůtu čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období, které je obvykle dvanáctiměsíční. Pak běží opět čtyřměsíční lhůta na vrácení přeplatku či doplacení nedoplatku. Pokud tedy zúčtovací období končí s koncem kalendářního roku, měli byste jako nájemci dostat vyúčtování do konce dubna a do konce srpna pak běží čas na zaplacení přeplatku/nedoplatku.

Co když mi pronajímatel nedá vyúčtování či přeplatek?

Pokud vám pronajímatel nedá v zákonné lhůtě čtyř měsíců vyúčtování, máte právo na to, aby vám zaplatil pokutu z prodlení; pokud ji nemáte sjednanou ve smlouvě jinak, je to 50 Kč denně. Také v případě, že vám pronajímatel nevrátí přeplatek, máte právo se domáhat kompenzace, a to konkrétně úroků z prodlení. Pokud nejsou smluvně upraveny jinak, jejich výše je 8,25 % ročně. Pokud se s pronajímatelem nedomluvíte, můžete se obrátit i s žalobou k soudu.

Nesouhlasím s vyúčtováním, co mám dělat?

Pokud máte o vyúčtování pochybnosti, můžete písemně pronajímatele požádat o to, aby vám ukázal podklady pro vyúčtování – faktury za služby apod., a to do pěti měsíců od konce zúčtovacího období (u výše uvedeného příkladu by to bylo do konce května). Pak máte 30 dnů na to podat proti vyúčtování námitky, je tedy třeba neotálet a proti vyúčtování se písemně bránit. Pronajímatel má pak 30 dnů na to, aby se s námitkami vypořádal. Pokud to neudělá nebo nejste s výsledkem spokojeni, nezbývá než se obrátit na soud.

Co všechno musím platit?

Kromě nájmu jsou to služby spojené s nájmem, mohou být uvedeny ve smlouvě, případně vyplývají ze zákona (např. voda, teplo, odpady, osvětlení společných prostor atd.). Stává se, že chce pronajímatel po nájemci platit i fond oprav, správu domu či pojištění nemovitosti – na to ale nemá právo.

Pro další informace a pomoc můžete využít bezplatné služby občanského poradenství Respondeo, které je dostupné na Sirotkově ulici 1242 v Mladé Boleslavi, vždy ve čtvrtek od 10 – 12 a 13 – 16 hodin. Objednat se lze na čísle 725 306 332 nebo emailu poradna@respondeo.cz

4 Komentářů

  • Zdravím. Prosím vás. Nikde se ale nemohu dočíst jednu věc. Když zaplatím majiteli sjednaný nájem a pak řekněme z naléhavých důvodu a dohodou ukončíme nájem třeba 8 dní před koncem měsíce, a ve výpovědi je uveden den ukončení tentýž den (tj. 8 dní před koncem měsíce) mám tím pádem nárok na vrácení nájmu za 8 dní? Když už v tom bytě od toho dne nebydlím a je od toho dne byt i zcela vyklizený. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, musíte se obrátit na autora článku sem: Občanské poradenství Respondeo, které je dostupné na Sirotkově ulici 1242 v Mladé Boleslavi, vždy ve čtvrtek od 10 – 12 a 13 – 16 hodin. Objednat se lze na čísle 725 306 332 nebo emailu poradna@respondeo.cz

  • Majitel nám nedal 3 roky vyúčtování. Veškeré zálohy jsme posílali přímo jemu.Kdyz jsem se dohadovat vyúčtování, řekl,že musí kuli tomu platit účetní a že je to moc peněz.Nyni jsme se odstěhovali a on náhle chce zaplatit vyuctovaniza 3 roky.Ale nepoznám z něho jaké stavy byli u elektřiny a plynu kdy byli nedoplatek nebo přEPlatky.Co s tím můžu dělat?Děkuji z odpověď. B

    • Dobrý den, bohužel článek v poradně je dva roky starý. Obraťte se nejlépe na místního právníka. Štěpánek

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This