Ochránci přírody apelují na vedení města kvůli obnově parku Štěpánka

 Ochránci přírody apelují na vedení města kvůli obnově parku Štěpánka

Na oblíbeném mladoboleslavském parku Štěpánka se v posledních letech výrazně podepsalo sucho a kůrovcová kalamita. Kvůli těmto vlivům přišel park od roku 2019 prozatím o více jak 1 200 stromů. Ochránci přírody z Českého svazu ochránců přírody Klenice v těchto dnech kvůli obnově parku apelovali na vedení města.

Město slibovalo na podzim v roce 2019 koncepci obnovy parku. Bohužel do dnešního dne jsme žádnou koncepci neviděli a jediné co se zde v roce 2019 zasadilo, bylo 41 vytržených různě pokroucených dubů z Chlumu. Stav Štěpánky je dlouhodobě špatný. Kácením vzrostlých stromů se odhalily svahy, které jsou ohroženy erozí a nadměrným vysoušením. V některých místech (především okolo pyramidy a herních prvků) zeleň úplně chybí,” uvedla za ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Situace vyústila otevřeným dopisem zastupitelům města a vedení, ve kterém ochránci přírody žádají o realizaci obnovy parku. ČSOP Klenice následně zveřejnil vyjádření města k obnově parku (viz níže) a zároveň uvedl, že doposud učiněné zmíněné kroky nepovažuje za adekvátní.

Vyjádření města k obnově parku. Zdroj: ČSOP Klenice

Vedení města si je vědomo důležitosti a obliby této lokality a přistupuje k ní proto maximálně zodpovědně a citlivě. Jen pro příklad, za posledních 5 let bylo na Štěpánce vysázeno 200 ks listnatých a jehličnatých dřevin. Další náhradní výsadba bude provedena, ale nejdříve musí být z parku odstraněny suché a provozně nebezpečné dřeviny. Na koncepci parku se stále pracuje s ohledem na jeho neustále se měnící stav. Chtěli bychom do parku vrátit krom vzrostlých stromů také keřové patro a na svahy trvalky, které zde před několika lety rostly,“ uvedla pro web MladáBoleslav.cz v reakci na apel ochránců přírody mluvčí magistrátu Šárka Charousková.


RK DRINK: Stodola s pozemkem uprostřed lesů na Valdštejnsku na prodej

RK DRINK Stodola na Valdštejnsku

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This