Ochránci přírody obnovili 150 let starý křížek u Vince na Mladoboleslavsku

 Ochránci přírody obnovili 150 let starý křížek u Vince na Mladoboleslavsku

Křížek u Vince před a po zásahu restaurátorů. Foto: ČSOP Klenice

Ochránci přírody nechali u Vince na Mladoboleslavsku opravit 150 let starý pískovcový křížek a kolem něj ošetřit tři stejně staré lípy. Na podzim vysázeli s místními dobrovolníky na cestě ke křížku stromořadí ovocných stromů. Křížek bude slavnostně vysvěcen 29. května, uvedla vedoucí pobočky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice Milada Vrbová.

Reklama

Křížek stojí na křižovatce cest mezi obcemi Vinec, Rokytovec, Řehnice a Bukovno. „Kolem křížku starostové čtyř obcí zasázeli symbolicky lípy. Bohužel jedna lípa se dnešních dnů nedožila, stála hned u silnice. Osudným se jí staly suché roky a své udělalo i solení silnic. Původní kříž byl už jen torzem. Kříž je vybudován z místního, ne příliš kvalitního pískovce, který se již rozpadal,uvedla Vrbová. Restaurátoři Pavel a Jaroslav Mydlářovi museli pískovec několikrát ošetřit, aby zastavili proces rozpadu pískovce, vyrobili nový železný kříž, upravili okolí křížku a vedle křížku umístili lavičku pro poutníky.

Foto: ČSOP Klenice

Na podzim ochránci z ČSOP Klenice s lidmi z Vince, místními dobrovolnými hasiči a dalšími dobrovolníky zasázeli podél cesty z Vince ke křížku stromořadí 20 švestek a 20 třešní.

Sázení stromů u Vince / Foto: ČSOP Klenice

Náklady na opravy, ošetření stromů, rekultivaci místa a výsadbu stromů byly 262.000 korun, přispěla na ně nadace i průmyslová společnost. Křížek u Vince 29. května v 16:00 slavnostně vysvětí mladoboleslavský arciděkan Pavol Poláček.

Foto: ČSOP Klenice
Foto: ČSOP Klenice

ČSOP Klenice působí na Mladoboleslavsku, Nymbursku a Jičínsku. Jeho členové ošetřují staré stromy, monitorují chráněné druhy rostlin a živočichů a řeší jejich ochranu, opravují drobné sakrální památky v krajině.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This