Podvody na sociálních sítích. Pozor na posílání SMS s heslem „přátelům“

 Podvody na sociálních sítích. Pozor na posílání SMS s heslem „přátelům“

Ilustrační foto, zdroj canva.com

Policisté varují veřejnost před častými podvody prostřednictvím elektronické komunikace, zejména na sociálních sítích. V neděli 16. května přijali policisté Obvodního oddělení Mnichovo Hradiště další oznámení o podvodu na sociálních sítích. 

Zatím neznámý pachatel prostřednictvím elektronické komunikace kontaktoval šestatřicetiletého muže z Mladoboleslavska, od kterého lstí získal jeho soukromé telefonní číslo a také přeposlanou SMS zprávu s heslem pro restartování Facebookového účtu, načež mu přístupové heslo změnil. Následně pachatel kontaktoval stejným způsobem i jeho přátele, ze kterých se snažil vylákat finanční prostředky.

Mladoboleslavští kriminalisté se dlouhodobě potýkají s případy podvodu, kdy neznámí pachatelé zneužívají sociální síť Facebook. Od ledna roku 2020 do současné doby kriminalisté přijali desítky oznámení od poškozených osob, kdy modus operandi byl vždy stejný.

Vše vždy začíná tím, že neznámý pachatel zneužije údaje existujícího účtu facebookového profilu a následně jedná jménem skutečného uživatele. Poté osloví seznam přátel přes aplikaci, která slouží ke komunikaci mezi uživateli a žádá po nich telefonní čísloDrtivá většina oslovených tak učiní a svá telefonní čísla svému „příteli“ odešle

V následné konverzaci pachatel používá smyšlenou legendu, například že právě probíhá soutěž či hra o večeři nebo rekreaci a na telefonní číslo přijdou zadávací kódy, které žádá poslat zpět. V žádném případě se nejedná o obyčejné SMS, ale jde o M-platby, za které si operátor okamžitě účtuje poplatek, jehož si uživatel zpravidla všimne až při následném vyúčtování. Neznámý pachatel podvodné M-platby většinou provádí za účelem nákupu elektronických služeb ve prospěch například herních portálů.

Policisté žádají občany, aby rozhodně nikomu neposílali žádná data, například kódy autorizačních SMS nebo PIN kódy k platebním kartám.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This