Přímá linka Bakov – Havana. Odlet letadla z D10 směr Kuba

 Přímá linka Bakov – Havana. Odlet letadla z D10 směr Kuba

Když projíždím po D10 směrem na Liberec u Bakova nad Jizerou, míjím Letadlo alias motorest AVION, tak si vždy vzpomenu na taškařici z konce osmdesátých let minulého století. Ale vezměme to od začátku:

Motorest AVION zahájil provoz v předvečer oslav 42. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, jak se můžeme dočíst v bakovské kronice níže.

Ze zápisu vyplývají kromě nákladů finančních, také počty placených i neplacených brigádnických hodin. Dále zásluhy jednotlivců i organizací.

Motorest byl zařazen do III. cenové skupiny, otevřeno denně od 10 -22 hodin.

Součástí areálu byla také obora, do které byli vpuštěni čtyři mufloni a počítalo se s dalším rozšířením. Obora se rozkládala na ploše 3ha a sloužila k odpočinku a rozšíření poznání o naší přírodě.

Když se vrátím k té taškařici s Kubánci, tak musím vzpomenout na film PRACHY DĚLAJ ČLOVĚKA, kde byl použit tento námět. Ukázka z filmu je použita v úvodu tohoto článku a níže pár fotek.

AIRPORT RUNWAY 3 / MLADABOLESLAV.CZMOTOREST AVION u Bakova nad Jizerou

Pátral jsem po internetu a přišlo mi, že asi nejvtipněji je celá situace popsána na stránkách www.planes.cz od pana Honzy Čecha, kterého jsem požádal o svolení zveřejnění jeho popisu události viz níže:

A dovolil bych si ještě jednu, kterou probíraly naše noviny v polovině osmdesátých let. Jak jsem hned na začátku uvedl, na dálnici do Liberce u Bakova stojí IL 18D OK-WAJ, který byl původně v barvách ČSA.

V osmdesátých létech byli „významnou“ posilou našeho národního hospodářství Kubánci, o jejichž pracovitosti netřeba pochybovat.

V Mladé Boleslavi se jednoho dne sešli řidiči městských autobusů po práci v hospodě, a protože konfliktů mezi Kubánci a Čechy přibývalo, po několika „chytrých kalíšcích“ vymysleli neskutečnou pomstu na „zlobivé“ internacionální přátele. Jediné, čeho se hoši z ostrova svobody báli, byl el commandante Fidel Castro.

Zašli do garáží, něco nakecali vrátnému, vzali městské autobusy a předjeli před ubytovnu Kubánců. Jeden z nich měl oblek a ten si nechal zavolat šéfa internacionálních pomocníků a z jakéhosi cáru papíru mu přečetl, že na Kubě je mobilizace a že el commandante je volá domů, každý si může vzít jenom tašku maximálně deset kilo těžkou.

Byla hluboká noc. Šéfkubánec všechny své soukmenovce vzbudil a nechal je nastoupit a přetlumočil jim „Fidelův“ rozkaz. „Patria o muerte!“ Vlast, nebo smrt – a rozespalí Kubánci s igelitkami nastupovali do autobusů. Ty je odvezly k setmělé osmnáctce OK-WAJ, kde je vysadily s tím, že mají počkat na posádku.

Tři sta Kubánců stálo napřed v pozoru ve čtyřstupech u letadla, pak třesoucí se nočním chladem jenom ve čtyřstupech a nad ránem, když se začalo rozednívat, viděli, že to letadlo je zabetonované v zemi a že určitě nikdy nikam už nepoletí a letiště není letiště, ale silnice; i začali ničit vše, co jim přišlo pod ruku, tím se zase zahřáli.

To ovšem netrvalo dlouho, protože, jakmile autobusáci vrátili autobusy do garáží, zavolali policajtům, že u té osmnáctky u Bakova jsou „strašný kvanta ožralejch Kubánců a dělaj tam děsnej bordel!“ Protože i naše čacká policie, vlastně pardon, tehdy bezpečnost, jich také měla plné zuby, nastoupil pohotovostní oddíl a ten je zpacifikoval.

Pamatuji si na jednoho snědého veterána z Angoly, který později vyprávěl v televizi o tom zásahu, jak „když je na Kuba revolución, když imperialista zuby brousí, český policajt bije, všude nás bijou!“

Samozřejmě nejsem schopen posoudit pravdivost žádné z verzí, ale ať to bylo jak chtělo, tak to musela být velká legrace. Tedy samozřejmě, že ne pro Kubánce.

Nicméně se domnívám, že tehdejší aktéři, či známí aktérů, určitě žijí a pokud by chtěli, byť anonymně, mohou nám o tom napsat sem: info@mladaboleslav.cz

Pokud bude dost dalších materiálů, tak uveřejníme novou rozšířenou verzi článku.

13 Komentářů

 • Já v letadle pracovala ako servirka,zahajovala jsem i otevření letadla,patřilo Jednotě,,vedoucí celé Jednoty Ditrich,,,na noc plnou Kubáncu nikdy nezapomenu,,,autobusaci nas pobavili ,,věřte nic zatím nepřekonalo tuto noc

  • Dobrý den, určitě by nás zajímala Vaše „verze“ příběhu, když jste byla tzv. „u toho“.

 • Problém je ten, že buď lžou pamětníci kteří to vymysleli /zaměstnanci Liaz n.p Mnichovo Hradiště/ nebo p.Štěpánek

  • Možná, že jste pane Petře nečetl důkladně článek. Čerpám z dostupných informací na internetu a vyzval jsem veřejnost k jejich příspěvkům, abychom mohli situaci nějak objasnit. V době, kdy se to stalo, jsem byl na vojně, takže nemohu předložit svoji verzi a ani ji nepředkládám. Takže pokud máte co sdělit, tak prosím. Zdeněk Štěpánek

 • Na Bakovsku koloval vtip:“U dálnice Iljušin, u školy tank – u jezu bude malá Aurora.“

 • Aurora byla údajně plánována na bakovském koupališti 🙂

 • Pane Štepánku, ta akce v té době hraničila s existenční sebevraždou. Ta ubytovna byla v M.H. a nevešlo by se na ni 300 lidí. Věta, že vzali autobusy a něco nakecali vrátnému je také blbost. Přejezd několika autobusu z M.B. do M.H. a zpět by se tutově neutajilo a pod vlivem alkoholu by se tak ošidná akce určitě provalila. Udavačů bylo vždy dost. Udělali to velcí borci, před kterými smekám ale pokud by to bylo jak pán vypráví, tak by to tutově ruplo. Pracoval jsem v té době v LIAZu tak se na ten příběh pamatuji. Utajit by se dal tak maximálně výjezd jednoho autobusu a to z ČSAD v M.H. neboť výše zmíněná ubytovna byla v sousedství právě ČSAD a cestou k letadlu nebylo nutné projíždět městem. ČSAD a ubytovna byla v té době v polích za městem.

  • Dobrý den, pane Moucho, jsem velmi rád za Váš příspěvek. Bylo mi v té době okolo 18let, ale samozřejmě jsme naprostá většina neznala úplnou pravdu, kterou se do dnešního dne tehdejší konkrétní aktéři (případně jejich příbuzní, či známí) nerozhodli uveřejnit. Dostali jsme již v minulosti spoustu různých indícií, které směřují k ČSAD V Mnichově Hradišti, ale ve smyslu „kdybych mohl o tom mluvit, tak…“ Jinak je samozřejmé, že tento čin v době socializmu, by byl likvidační nejen pro aktéry, ale pro celé jejich rodiny. Ještě jednou děkuji, že jste nám napsal. Zdeněk Štěpánek

 • Podle mě to nejlépe popsal Ivo Jahelka v jeho písni „Letadlo“

 • V letadle jsem pracoval od otevření jako vrchní číšník,slavnostně se otevíralo někdy v květnu roku 1987.Nic takového co zde popisujete se nikdy nestalo,je to výmysl.

 • pane rene sefr myslim ze 1987 bylo davno letadlo otevrene zrejme jste si spoletl datum

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This