Prvorepubliková MB – Staroměstské nám.

 Prvorepubliková MB – Staroměstské nám.

Staroměstské náměstí

V obrazovém cyklu, který jsme nazvali Průvodce prvorepublikovou Boleslaví, a který vychází z výstavy uskutečněné v roce 2015 v Muzeu Mladoboleslavska, Vás zveme do časů první republiky, tedy do let 1918-1938.

Na Staroměstském náměstí zanechala doba první republiky výraznou stopu například v podobě přestavěného hotelu Věnec, který po roce 1925 zásadně změnil stavitel Jiří Kroha.

Prvorebubliková Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí

Vlevo vedle hotelu bychom našli lékárnu U Karla IV. a dál v řadě ještě několik dalších hostinců – například hostinec U Zlatého Beránka, U Boháčků a U Kosíků.

V roce 1928 zmizela ze Staroměstského náměstí stará kašna, která stávala mezi mariánským sloupem a starou radnicí, zhruba naproti hotelu Věnec.

Prvorebubliková Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí

Na snímku vidíme kašnu mezi stánky rozestavenými při trhu.

Ve stejné době byly z náměstí odstraněny i již nedostačující plynové svítilny.

Na Staroměstském náměstí bylo vždycky rušno – prostor náměstí byl odedávna hlavním shromažďovacím prostorem a kromě toho, že se zde konaly četné slavnosti, tu bylo i místo ke konání pravidelných trhů.

Prvorebubliková Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí

Za doby první republiky uzavírala Staroměstské náměstí v linii staré radnice budova hejtmanství. Ve zmiňované době sídlil ve starém hejtmanství okresní úřad, ale pro jeho kanceláře už stará budova příliš vyhovující nebyla.

Budova hejtmanství byla trnem v oku i představitelům města, kteří se už od 2. poloviny 19. století snažili nahradit ji účelnější novostavbou a tato snaha nepolevovala ani ve 20. a 30. letech 20. století.

Do stavu zjevně nepříliš udržované budovy si často rýpli i zdejší novináři. V roce 1923 se například v Mladoboleslavských listech psalo: „Nadřízené státní úřady si velmi váží památné budovy okresní politické správy a z úcty k jejímu stáří nedovolily bíliti a malovati některé místnosti již sto let.“

Prvorebubliková Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí

Sylva Městecká, Muzeum Mladoboleslavska


Celý obrazový cyklus Průvodce prvorepublikovou Boleslaví, naleznete zde: PRVOREPUBLIKOVÁ MLADÁ BOLESLAV

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This