Škoda otevřela v Mladé Boleslavi nové centrum technického vývoje

 Škoda otevřela v Mladé Boleslavi nové centrum technického vývoje

Foto: Škoda Auto / Slavnostní otevření budovy EGV / Česana

Automobilka Škoda Auto otevřela nové centrum technického vývoje v Mladé Boleslavi. Bude sloužit pro stavbu zkušebních nosných konstrukcí a prototypů.

Pro vývoj a výrobu zkušebních vozů jsou zde k dispozici například robotické stanice nebo prostory s virtuální realitou, informovala včera Škoda Auto v tiskové zprávě. Výši investice firma neuvedla.

Nová budova má tři patra. Obsahuje sklad dílů, výrobu karoserií, lakovnu či montáž, vše se nachází pod jednou střechou, což zkracuje přesuny. “Vysoký stupeň automatizace zároveň umožňuje agilnější procesy a výrazně zvyšuje kapacitu pro stavbu zkušebních vozů a prototypů,” řekl vedoucí oddělení stavby modelů a prototypů Škoda Auto David Vaněk.

Nová budova disponuje vybavením pro virtuální realitu a nabízí 168 pracovních míst a 13 zasedacích místností. Výroba vozů se pak soustředí na 14.000 metrech čtverečních. Automobilka chce v novém centru stavět až 300 testovacích vozů a 120 prototypů za rok.

Testovací centrum slouží pro testování jednotlivých dílů i vozu jako celku. Odehrávají se zde například také funkční testy elektriky, elektroniky, asistenčních systémů a komunikace mezi palubními jednotkami. Škoda v nové budově již částečně vyráběla zkušební verzi nového plně elektrického SUV Enyaq iV.

Díky dvěma robotickým stanicím se zvyšuje podíl automatizace ve výrobě karoserie z 15 na 45 procent, kapacita se zdvojnásobuje na deset karoserií za týden, a to při potřebné ploše menší o 20 procent.

Nová výroba modelů a prototypů je podle Škody výhodná také z hlediska ekologie a nákladů. Krátké vzdálenosti mezi týmy ušetří kolem 1800 litrů paliva ročně, což odpovídá pěti tunám emisí CO2. Logistické náklady se díky skladům přičleněným k výrobě sníží ročně o 150.000 eur (asi 3,9 milionu Kč).

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This