Stepník rudý se po devíti letech znovu objevil na Radouči

 Stepník rudý se po devíti letech znovu objevil na Radouči

Foto: Antonín Kůrka

Na suchých písčitých plochách Radouče byl naposledy pozorován v roce 2011, pak se po něm doslova slehla zem. Na začátku října se po devíti letech znovu objevil a člen ČSOP Klenice byl přitom.

U nás je stepník rudý vzácný druh pavouka, vyskytuje se jen v teplých nížinách. Najdeme ho lokálně ve středních Čechách, v okolí Prahy, Českém krasu, Českém středohoří na Mělnicku. Na Moravě např. na Pálavě, Bzenecku, Pouzdřanech, Brněnsku, Moravském krasu, ale zasahuje i na Hanou, kde se vyskytuje na úpatí Velkého Kosíře. Historicky poprvé byl u nás nalezen na hoře Říp.

Pavouk se dožívá 3 až 4 let. Žije ve velmi dobře ukryté noře v zemi. Pavučina je tvořena pevnou asi 5 cm širokou stříškou, která je nahoře pokryta travou a pokračuje dále jako rourka široká asi jako prst. Od okraje se táhnou lapací vlákna, s jejichž pomocí dokáže ulovit i střevlíka.

Je jedovatý a velmi plachý, takže je malá pravděpodobnost, že na něj člověk narazí. Stepník rudý je v České republice zařazen na červený seznam v kategorii ohrožený.

Pozn. redakce: Nedávno byla na Radouči objevena také zápřednice jedovatá. Zápřednice jedovatá je u nás jediný pavouk, který svým kousnutím může člověku způsobit vážnější zdravotní potíže.

Autor: Antonín Kůrka

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This