V Kluadiánově nemocnici od února otevřou jednou týdně kýlní centrum

 V Kluadiánově nemocnici od února otevřou jednou týdně kýlní centrum

Lidé s podezřením na kýlu mohou v mladoboleslavské nemocnici od února zajít do kýlního centra, a to i bez doporučení praktického lékaře. Lékař se specializací na kýly zde bude ordinovat každé pondělí odpoledne. Centrum je součástí chirurgického oddělení a má mimo jiné pomoci snižovat u pacientů množství komplikací a pomoci jim k rychlejšímu návratu do běžného života. ČTK o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Součástí vyšetření kýly může být ultrazvukové či CT vyšetření.Poté podle nálezu a výsledků vyšetření doporučíme pacientovi nejvhodnější řešení jeho obtíží, obvykle typ operačního výkonu. Pooperační pobyt v nemocnici, obvykle v rozmezí 3 až 7 dnů, závisí na typu kýly a provedené operaci. Výjimkou není propuštění nemocného domů první pooperační den,“ sdělil ČTK lékař kýlního centra Klaudiánovy nemocnice Matěj Glomba. Centrum bude podle něj mimo jiné sledovat všechny pacienty, kteří v nemocnici podstoupili operaci kýly. „Hodně pacientů si myslí, že když se jim po čase operovaná kýla vrátí, znamená to špatně provedenou operaci, ale kýla se prostě vracet může a díky centru se nám to povede lépe sledovat a navrhovat další řešení,“ řekl Glomba.

Operace kýly je nejčastější chirurgickou operací. V mladoboleslavské nemocnici lékaři ročně provedenou zhruba 350 operací kýl u pacientů všech věkových kategorií. Ze tří čtvrtin jde o kýlu tříselnou, kterou trpí častěji muži, po deseti procentech mají kýla pupeční a kýla v jizvě. Děti mívají často takzvané kýly vrozené. Mladoboleslavské nemocnici operuje kýly u dětí od tří let. Na operaci kýly čekají pacienti nanejvýš osm týdnů.

Centra pro řešení kýl jsou společnou aktivitou chirurgických pracovišť v Evropě, která se hlásí k dodržování standardních postupů v diagnostice, léčbě a pooperační péči o pacienty s tímto onemocněním. Klaudiánova nemocnice v minulosti pořádala preventivní akci pod názvem Kýlní dny, kdy na vyšetření do Mladé Boleslavi přijely stovky pacientů nejen z místního regionu. Kvůli epidemiologické situaci se v posledních dvou letech nekonaly.

Ve Středočeském kraji mají kýlní centrum například také v benešovské nemocnici.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This