Veterináři odhalili na Mladoboleslavsku letošní šesté ohnisko ptačí chřipky
Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Týnci u Dobrovice na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky, letos šesté. V chovu bylo šest slepic. Dvě uhynuly a zbytek veterináři utratili. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
„Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn dvou slepic ze šesti. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež byla utracena,“ uvedl Vorlíček.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy.
Letos veterináře zaměstnává hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách je nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic. Hasiči a pracovníci firmy odklidili do sobotního večera 320 tun drůbeže. Je to víc než čtvrtina všech nosnic, které je třeba v chovu zlikvidovat.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Zdroj: ČTK