Bělá pod Bezdězem letos do dalších oprav zámku a okolí investuje 34 milionů

 Bělá pod Bezdězem letos do dalších oprav zámku a okolí investuje 34 milionů

Foto: mladaboleslav.cz

Bělá pod Bezdězem chce letos do další obnovy zámku a okolí investovat zhruba 34 milionů korun, využije i dotace. Město, které je vlastníkem, zámek postupně opravuje zhruba 15 let. Loni dokončilo například kompletní rekonstrukci Valdštejnského sálu v jihozápadním křídle. Sál slouží pro pořádání kulturních a společenských akcí, konají se v něm také jednání zastupitelstva. Opravy z let 2022 a 2023 vyšly na 15,5 milionu korun, uvedla starostka Jitka Tošovská.

Reklama

„Letos bychom chtěli zrealizovat odvodnění, máme podanou žádost o dotaci na výtah a počítáme i s rekonstrukcí točitého schodiště v jedné z částí,“ řekla Tošovská. Náklady na novou dešťovou kanalizaci v areálu zámku předpokládá ve výši 20 milionů korun. Rekonstrukce schodiště a výtah by měly vyjít zhruba na 14 milionů korun.

Foto: mladaboleslav.cz

Restaurátoři objevili při průzkumech sálu fragmenty nástěnných maleb s rostlinnými motivy, které byly zrestaurované. Součástí loňské rekonstrukce bylo také zrestaurování dochovaných barokních oken a kachlových kamen. Vedle obnovy sálu, předsálí a zázemí loni město dalo staticky zajistit arkády jižního křídla, předláždit jedno z jejich podlaží a vybudovat třídy pro ZUŠ.

Foto: mladaboleslav.cz

V zámku dnes sídlí pobočka Muzea Mladoboleslavska, informační centrum a od loňského září rovněž tři třídy základní umělecké školy (ZUŠ). Do budoucna chce město vytvořit na zámku další prostory, které by mohla využívat veřejnost. Zázemí by v nich mohly najít třeba bělské spolky nebo knihovna. Opravy financuje radnice jak z vlastních zdrojů, tak z dotací, například ministerstva kultury, kraje či z evropských fondů.

Foto: mladaboleslav.cz

Raně barokní zámek v Bělé stojí na místě původní tvrze ze 14. století. Dnešní podobu získal při poslední velké přestavbě, kterou v letech 1689 až 1691 inicioval majitel panství hrabě Arnošt Josef z Valdštejna. Ve 20. století sloužil zámek také k bydlení, nejprve v něm byly byty pro státní úředníky. Od roku 2015 je veřejnosti přístupné jihozápadní křídlo s infocentrem a expozicemi.

Foto: mladaboleslav.cz

Obnova Valdštejnského sálu byla v lednu oceněna v soutěži Památka roku 2023 za Středočeský kraj druhým místem. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This