Bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945 ze vzpomínek Jiřího Šímy

 Bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945 ze vzpomínek Jiřího Šímy

Bělská ulice z archivu Jiřího Šímy

V dopoledních hodinách 9. května 1945 jsme se vypravili s maminkou od staré vodárenské věže na Staré město, kde probíhal řízený odsun německého vojska a národních hostů

Kolem 10. hodiny dopoledne jsme šli Železnou ulicí k Novému městu, když začaly padat první bomby. 
Oba jsme se dali na útěk směrem k restauraci „U Hymrů“ a podle pošty přes park, kolem restaurace Kohoutka (současné Komenského náměstí) a dál ke staré vodárenské věži, kde jsme bydleli. 

Na štěstí, nám před restaurací lidé a služba rozmluvili, abychom pokračovali do Josefské ulice (nyní Vodkova). Oba jsme se proto schovali do sklepa hostince Kohoutka mezi sudy.

Hostinec Kohoutka Michalovické náměstí Mladá Boleslav
Hostinec označený vpravo nahoře šipkou.

Když začalo další bombardování Klingrovky, mostu a projíždějícího autobusu na Ptácké ulici, to jsme pocítili na vlastním těle. Tlaková vlna způsobila padání kamení proto mě maminka přikryla svým tělem. Po konci náletu jsme se dostali konečně domů, tatínek nás hledal ve vybombardované Bělské ulici, kudy jsme často chodili.  

Moje sestra (ročník 1931), byla v té době při zásahu mostu u Klingrovky v kuchyni, tam ji výbuch a tlaková vlna srazila na zem. Vytlučená okna, narušené okenní rámy a vyražená komínová dvířka udělala své. Všude byly saze a zase saze, ale přežili jsme. Se sestrou na to při setkáních často vzpomínáme.

Bombardování Mladé Boleslavi 1945 autobus na Ptácké ulici
Bombardování Mladé Boleslavi 1945 Ptácká ulice
Ptácká ulice z archivu Jiřího Šímy

Další články

Další článek, který jsme již v minulosti zveřejňovali o bombardování Mladé Boleslavi 
naleznete zde: 
https://www.mladaboleslav.cz/bombardovani-mlade-boleslavi/

O restauraci KOHOUTKA na tehdejším Michalovickém (v současnosti Komenského) náměstí naleznete článek zde: https://www.mladaboleslav.cz/hostinec-kohoutka-michalovicke-namesti/

Bombardování Mladé Boleslavi 1945 Ptácká ulice
Ptácká ulice z archivu Jiřího Šímy

1 Komentář

  • Moje sestra nar. 1931 popsala svůj osobní zážitek na bombardování 9.5.1945 na Ptáckou ulici včetně leteckého zásahu na textilní továrnu Klingrovku. Dopis byl přečten při našem promítání historických fotografií v Klementince, kde jsme zavzpomínali na bombardování Mladé Boleslavi. Dopis mé sestry je k nahlédnutí.
    Jiří Šíma

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This