Čipy hned tak nebudou a ještě podraží, co se zaměstnanci ve Škodě?

 Čipy hned tak nebudou a ještě podraží, co se zaměstnanci ve Škodě?

Odbory KOVO MB mají za sebou další jednání se zástupci firmy Škoda ohledně podoby výroby a podmínek pro zaměstnance, kterých se dotkne rušení směn.

I nadále musí firma přerušovat výrobu kvůli nedostatku dílů, zejména některých polovodičů. Dotýká se to všech tuzemských závodů.

„Naši výrobu nejvíce ohrožují nedostatkové čipy z Malajsie,“ vysvětluje předseda Podnikové rady Odborů KOVO Jaroslav Povšík.

Aktuálně je důvodem zejména pandemie covid-19, která způsobuje omezení výroby v tamních továrnách.
Právě Malajsie je jedním z největší producentů čipů na světě. Podle dostupných informací to vypadá, že výpadky potrvají ještě týdny a výrobci polovodičů navíc avizují zdražování.

Odbory KOVO intenzivně vedou jednání s firmou a hledají všechny možnosti a procesy pro plné zachování zaměstnanosti a zejména udržení odměňování.

„I nadále se nám daří vyjednávat náhradu mzdy v případě překážky zaměstnavatele ve výši 85 procent průměrné mzdy, uvedl předseda Povšík.
To nadále zaručuje zaměstnancům denní výdělek.

Každopádně nadále platí, že díky rozsáhlému sociálnímu a záchrannému systému, který Odbory KOVO ve firmě Škoda vybudovaly, se zaměstnanci nemusí o práci bát. Stejně tak bude postaráno o stovky zaměstnanců z oblasti výroby lisovacího a částečně i svařovacího nářadí z nářaďovny, pro jejichž pozice nebude využití kvůli zrušení projektu nástupce Fabie Combi.

Ta padla za oběť nákladným a stále se zpřísňujícím požadavkům EU na emisní limity. Její výroba by byla zcela neekonomická.

Vedení nářaďovny intenzivně shání náhradní zakázky, aby vzniklý převis personálu byl co nejmenší.

Pro ty zaměstnance, pro které se nepodaří získat práci na nových zakázkách, bude zajištěn přesun na jiné pracovní pozice v rámci firmy Škoda a o práci nepřijdou, tvrdí Povšík.

Zároveň zaměstnancům zůstane zachována stávající tarifní třída i po přesunu na jinou pozici. Po obnovení zakázek jim bude dále umožněn návrat do nářaďovny.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This