Co nabídne letošní ročník festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi?

 Co nabídne letošní ročník festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi?

Kavárna V břiše velryby

JEDEN SVĚT 2020 v Mladé Boleslavi:

V Mladé Boleslavi se bude konat další ročník festivalu Jeden svět. V rámci letošního tématu Až naprší a uschne vás čeká 7 projekcí nejen s ekologickou tematikou doplněných o debaty se zajímavými hosty.

Součástí slavnostního zahájení bude promítání oceňovaného dokumentárního filmu Země medu, který byl nominovaný na Oscara v v kategorii nejlepších zahraničních filmů. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani snímek Žal žen, který se zabývá tématem environmentálního žalu, nebo adrenalinová jízda sanitkou v nočním Mexico City ve filmu Půlnoční rodina. Uvedeme i celovečerní rumunský snímek Kolektiv, který byl vyhlášen nejlepším filmem letošního Jednoho světa.

V rámci festivalu Jeden svět se pro vás připravuje také doprovodný program. Jeho součástí bude projekce ve virtuální realitě, koncert skupiny Post-hudba nebo workshop na výrobu barefoot obuvi.

Program festivalu:

Úterý 29. 9.

19:00 Zahájení festivalu + film Země medu (V břiše velryby)
Režie: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Makedonie, 2019 | 85 min.
Mezinárodně oceňovaný snímek o divoké včelařce Atidže nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.

Středa 30. 9.

17:00 Žal žen + debata s Dominikem Břeňem (Ekocentrum Zahrada)
Režie: Andrea Culková, Česká republika, 2020 | 92 min.
Hrdinky filmu pociťují vážné obavy o budoucnost lidstva a planety. Pořádají aktivistické akce v rámci české odnože hnutí Extinction Rebellion upozorňující na dopady globální environmentální krize.
Host: Dominik Břeň – psycholog z www.terapievlese.cz

19:30 Pro Samu + debata s Tomášem Kociánem (Fara sboru ČCE)
Režie: Waad Al-Kateab, Edward Watts, Velká Británie, USA, Sýrie, 2019 | 95 min.
Syrské město Aleppo se po letech obléhání proměnilo v město duchů. Odehrává se v něm dramatický příběh filmařky, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu.
Host: Tomáš Kocián – pracuje pro Člověka v tísni od roku 2002. Má zkušenosti z misí v Afghánistánu, Pákistánu, Turecku a balkánských zemí. Několikrát byl součástí krizových operací ČvT jako konzultant. Nyní pracuje na pozici zástupce vedoucího Krizového střediska ČvT.

Čtvrtek 1. 10.

17:00 Svébytná půda + debata s Karolínou Pumprovou (Ekocentrum Zahrada)
Režie: David Curtis, Kanada, 2019 | 91 min.
Komunita žijící v subarktické Kanadě na vlastní kůži denně zažívá, jak těžké může být obstarat nejzákladnější zemědělské produkty. Přes veškerou náročnost a projevující se environmentální změny si však chtějí uchovat svou svobodu a styl života.
Host: Karolína Pumprová – spoluzakladatelka městské hydroponické farmy HerbaFabrica

19:30 Půlnoční rodina + debata s Vítem Samkem (Fara sboru ČCE)
Režie: Luke Lorentzen, Mexiko, 2019 | 80 min.
Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.
Host: Vít Samek – působil 13 let jako záchranář u Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Píše blog Bulbem záchranáře a pro mall.tv natočil seriál o preventivních prohlídkách Na vlastní otvor.

Pátek 2. 10.

17:00 Kolektiv + debata (Kavárna V břiše velryby)
Režie: Alexander Nanau, Rumunsko, Lucembursko, 2019 | 109 min.
Během koncertu v bukurešťském klubu vypukne 30. října 2015 požár, který si vyžádá životy 64 lidí. Více než polovina obětí z celkového počtu však zemře až v nemocnicích. Jak se to mohlo stát?

20:00 Psí láska (Kavárna V břiše velryby)
Režie: Linda Kallistová Jablonská, Česká republika, 2020 | 80 min.
Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka huskyů Jana Henychová.

Vstupné: 90 Kč, lístky je možné koupit na goout.net

Doprovodný program:

Sobota 3. 10.

19:00 Koncert skupiny Post-hudba (Kavárna V břiše velryby)
Emočně výbušná hudba je dokonalou kombinací místy melancholického proudu myšlenek Dominika Zezuly a orchestrální elektroniky Tomáše Havlena. Vstupné: 150 Kč, lístky bude možné koupit na goout.net

Neděle 4. 10.

10:00 Workshop výroby barefoot obuvi (Ekocentrum Zahrada) – OBSAZENO
Přijďte si vlastnoručně vyrobit barefoot sandály pro zdravou a pohodlnou chůzi. Max. 10 účastníků. Cena 300 Kč

Virtuální realita

Pomocí interaktivních brýlí, které reagují na pohyb hlavy, se můžete zdarma podívat na vybraný krátký dokument.
29. 9.: 17 – 18 hodin a 20:30 – 21:30 hodin (V břiše velryby)
30. 9.: 17 – 19 hodin (Fara ČCE)
1.10.: 17 – 19 hodin (Fara ČCE)

Pátek 18. 9.

16:00 Vernisáž výstavy Krajina budoucnosti (Knihovna města Mladá Boleslav)
Výstava prací dětí ze zájmových útvarů Foto a Základy grafického designu. Výstava vám nabídne nejenom pohled na fotografické a grafické práce zpracovávané počítačovými programy dle představ autorů, ale i reálné snímky, které ukazují, jak se krajina vlivem činnosti člověka, vlivem sucha i změnami počasí mění téměř před očima. Výstava bude probíhat do 29. 10. 2020 a najdete ji přímo v budově knihovny města Mladá Boleslav, tř. Václava Klementa 1229/1229, kde bude přístupná po celou její otevírací dobu.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This