Klaudiánova nemocnice začala s modernizací, ušetří osm milionů ročně

 Klaudiánova nemocnice začala s modernizací, ušetří osm milionů ročně

Mladoboleslavská nemocnice začala s komplexní modernizací, která má snížit spotřebu energií o 20 procent a za deset let přinést úsporu 80 milionů korun. Modernizace, jejíž součástí je například instalace fotovoltaických panelů, výměna centrálního zdroje chladu, rekonstrukce vzduchotechniky nebo opatření na úsporu vody, spadá do projektů typu EPC, takzvaně energetických služeb se zárukou. Pro nemocnici ji zajišťuje společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO, informoval mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Reklama

Střechy dvou pavilonů nechá nemocnice osadit více než 250 fotovoltaickými panely o výkonu 114 kWp. Teplotu v místnostech bude nově řídit systém individuální regulace. Rekonstrukcí projde i deset vzduchotechnických jednotek, výměnu vzduchu bude řídit automaticky podle množství naměřeného CO2. Výměna více než 3800 zářivek a zdrojů za LED osvětlení má přinést dvoutřetinovou úsporu elektřiny, úspory vody nemocnice zajistí instalací více než 230 perlátorů. Z dotace Operačního programu Životní prostředí se zateplí dva z 12 pavilonů nemocnice, součástí bude i výměna oken.

Modernizace by měla být hotová do konce února, nemocnice ji připravovala několik měsíců. „Ceny elektřiny, plynu i tepla prudce rostou, a my tak budeme šetřit ještě více, než jsme původně předpokládali,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Ladislav Řípa. Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo ve smlouvě garantují výši dosažených úspor a investice do těchto projektů se tak mohou splácet přímo z peněz ušetřených za energie. Mladoboleslavská nemocnice patří s kutnohorskou nemocnicí a budovou krajského úřadu do prvního balíku nových EPC projektů ve Středočeském kraji.

Úsporná opatření od společnosti ENESA z ČEZ ESCO fungují v deseti českých nemocnicích, například v Jihlavě, Karlových Varech nebo České Lípě. Díky EPC se jim podařilo ušetřit energie za více než 600 milionů korun. Příští rok je plánují také ve Fakultní Thomayerově nemocnici a v Nemocnici Na Homolce.

Mladoboleslavská nemocnice je jednou z pěti oblastních nemocnic Středočeského kraje. Ten plánuje do konce roku 2024 úsporná opatření v dalších 109 budovách svých organizací.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This