Klaudiánova nemocnice zavedla novinku. Podává umělou výživu i doma

 Klaudiánova nemocnice zavedla novinku. Podává umělou výživu i doma

Interní oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi zavedlo novinku, takzvanou parenterální, tedy umělou výživu podává pacientům v jejich domácím prostředí. Pro pacienty to znamená významné ulehčení života. Mladoboleslavská nemocnice je první nemocnicí ve Středočeském kraji, která tuto léčbu svým pacientům umožní, informovala mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Parenterální výživa spočívá v podávání živin, tekutin, minerálů, vitaminů a stopových prvků přímo do krevního oběhu pacienta prostřednictvím zavedeného cévního vstupu. “Je určena pro pacienty, kteří z nějakého důvodu nemohou přijímat potravu ústy nebo takzvanou enterální výživu, tedy výživu podávanou pomocí sondy či přímého vstupu do zažívacího traktu,” řekl primář mladoboleslavského interního oddělení Martin Polák.

Skupina pacientů, kteří parenterální výživy v domácím prostředí mohou využívat, je velmi rozmanitá. Nejčastějšími indikacemi k domácí parenterální výživě jsou například syndrom krátkého střeva u pacientů po operaci střeva. Možnost využívají také onkologičtí nebo pacienti s neschopností vstřebávat vodu a živiny.

Doposud pacienti z Mladoboleslavska museli navštěvovat centra při fakultních nemocnicích. V tomto týdnu bude v Mladé Boleslavi zavedena tato výživa první pacientce.

Roztoky jsou pacientům dodávány ve formě vaků

Pro podávání výživy u pacienta doma bylo nutné vyřešit medicínskou, logistickou i technickou stránka věci. Roztoky jsou pacientům dodávány ve formě vaků, které si sami vyměňují a sami aplikují pomocí speciální pumpy. Domácí parenterální výživa se obvykle podává každý den po dobu 12 hodin i déle. Pacient by přitom měl mít možnost volného pohybu, a to jak v noci, tak přes den, zapojit se do společenského života, umožnit navštěvovat práci či školu, realizovat svoje koníčky.

To vše pak významným způsobem zvyšuje kvalitu života pacienta a samozřejmě i celé rodiny. Ne nepodstatnou je i snížená nutnost hospitalizace,” řekl Polák.

Všichni pacienti, kterým je aplikována parenterální výživa v domácím prostředí, jsou kontrolováni lékaři a mají možnost kdykoliv kontaktovat zodpovědné zdravotníky, kteří pak řeší případné problémy.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This