Mladá Boleslav bude mít brzy nové autobusy. Proč jsou na bioCNG?

 Mladá Boleslav bude mít brzy nové autobusy. Proč jsou na bioCNG?

Stávající vozový park Dopravního podniku Mladá Boleslav zahrnuje 32 autobusů. Další fáze obnovy se blíží.

Mladá Boleslav a okolí využijí v období do roku 2027 přes jednu miliardu korun v rámci tzv. Integrovaných teritoriálních investic (ITI). O nich jsme na našem webu více psali už ZDE. V dalších textech vám více přiblížíme některé projekty, které budou takto spolufinancované. Víte, že už za pár týdnů získá Dopravní podnik Mladá Boleslav s přispěním těchto prostředků nové autobusy?

Nejpozději do konce listopadu tohoto roku převezme Dopravní podnik Mladá Boleslav čtyři nové autobusy. Začne tím další fáze postupné obnovy jeho vozového parku, která je spolufinancovaná z Integrovaných teritoriálních investic.

„Nových autobusů bude dohromady sedmnáct a jejich uvedení do provozu jsme rozplánovali mezi roky 2023 a 2027,“ upřesnil první náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška, který má tyto evropské projekty ve své gesci. Dopravní podnik vysoutěžil autobusy za 114 750 000 Kč, z toho příspěvek z ITI pokryje 70 procent, tedy 80 325 000 Kč.

Pro pořízení nových vozů Iveco na bioCNG byl klíčový vznik nové bioplynové stanice v Plazích, která vyrábí právě toto palivo z biologicky rozložitelných odpadů. „Kdybychom neměli vlastní bioplynku, museli bychom nakoupit dražší autobusy na vodík nebo elektřinu. To definují dotační podmínky,“ vysvětlil první náměstek Bouška. Zároveň tím bude udržená kontinuita, protože i v rámci předchozí obměny vozového parku (2017 – 2021) pořizoval Dopravní podnik Mladá Boleslav 21 vozů na bioCNG, rovněž spolufinancovaných z evropských peněz.

Bioplynová stanice v průmyslové zóně Plazy.

A jak je rozplánované pořízení nových vozů? O prvních čtyřech nových autobusech mířících do Mladé Boleslavi s termínem do konce listopadu již řeč byla. Další čtyři budou uvedeny do provozu do poloviny roku 2024, tři nové vozy budou nasazeny vždy do poloviny let 2025, 2026 a 2027.

Současný vozový park Dopravního podniku Mladá Boleslav čítá 32 vozů operujících na 21 veřejnoprávních linkách o celkové délce 238,5 km. V roce 2022 bylo převezeno více než 2,6 milionu cestujících.


Článek vznikl na základě podpory Operačního programu Technická pomoc v rámci projektu Řízení ITI Mladá Boleslav, reg. č. CZ.07.02.01/00/22_003/0000006

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This