Mladá Boleslav koupí chátrající historickou vodárenskou věž
Mladá Boleslav koupí od soukromého majitele chátrající historickou vodárenskou věž ve Vodkově ulici. Do budoucna by ji mohla s využitím dotací zrekonstruovat a zachránit před dalším znehodnocováním. O nákupu památkově chráněné věže za 3,4 milionu korun měli zastupitelé rozhodovat na jaře, bod byl ale z programu březnového jednání stažen. Včera zastupitelé schválili nákup věže za dva miliony korun.
„Koupí této historické budovy městem by se zvýšila pravděpodobnost, že město věž opraví, což vzhledem k situaci současných vlastníků se jeví méně reálné. Věž je jednou z dominant při pohledu na historické centrum města od západu,“ uvedl magistrát v návrhu pro včerejší zastupitelstvo.
Město prodalo věž v roce 2001 soukromému majiteli, který ji později prodal společnosti Comenius private invest. V roce 2019 začalo město usilovat o zpětné odkoupení. Původní cena 4,2 milionu korun se vyjednáváním snížila na 3,9 milionu korun, později na 3,4 milionu korun. V srpnu radní města rozhodli, že věž koupí za dva miliony korun, majitel s cenou souhlasil. Podle znaleckého posudku, který si město nechalo zpracovat loni na podzim, je hodnota 780.000 korun. Rekonstrukci objektu by magistrát později mohl hradit z programu integrovaných teritoriálních investic (ITI) Mladá Boleslav.
Historie vodárenské věže:
Vodárenská věž je nejstarší kamennou vodárenskou věží navrženou Pavlem Ignácem Bayerem. Původní kamenná věž z poloviny 16. století se v roce 1721 zřítila. Současná věž má tvar komolého kužele a pět pater, z toho dvě v podzemí. Při rekonstrukci v roce 1874 byl mimo jiné vyměněn starý rezervoár za tlakovou nádobu, do níž vodu čerpal parní stroj. Nový vodovod byl spuštěn v roce 1874.
Nevyhovující stav vodárenské věže se řešil už před více než sto lety. Pro zajímavost přikládáme dva příspěvky z časopisu Jizeran z roku 1909 a 1911.
Jizeran, září 1909:
„K ozdobě našeho města rozhodně nepřispívá stará vodárenská věž. Kabát její je tak odřený, že by se za něj mohl styděti poslední domkař, neřku-li — královské město Ml. Boleslav. Hned z jara jednalo se o úpravu této věže, ale nějak se s věci nepospíchá. Či bude se opravovat až v zimě, aby malta tak příliš na zdivu nelpěla a bylo zase brzo co dělat? Nebylo by to u nás nic divného.„
Jizeran, listopad 1911:
„Také okrasa města. Každý cizinec, jdoucí od zastávky do města ptá se na účel věže (staré vodárny a zvěděv, že je to městská vodárenská věž, třeba že stará, diví se, jak je možno, aby obec, která vyžaduje na každém, by façada jeho domu nehyzdila vzhled ulice, sama snese, aby její majetek byl v tak ošumělém kabátě. Rovněž tak příliš vzhledné nevypadají i policejní kasárna. Zaznamenáváme a doufáme, že na jaře stane se náprava ve věci té.„
Zdroj: ČTK, Tomáš Špáta