Mladá Boleslav se potýká s přemnožením nutrií

 Mladá Boleslav se potýká s přemnožením nutrií

Foto: Ilustrační

Zastupitelé i vedení města Mladá Boleslav aktuálně řeší problém s nutriemi, které se usadily u říčky Klenice jak na Štěpánce, tak poblíž lávky na louce ve Vančurově ulici. Upozorňují, že nutrie je nepůvodní invazivní zvíře, které do české přírody vůbec nepatří a je pro okolí nebezpečné.

Navzdory informačním cedulím se stále najde dost lidí, kteří nutrie chodí krmit. Proto vznikl leták, který bude distribuovaný do všech zdejších základních škol. Má jít o další preventivním krok a osvětu v této problematice.

Mezitím vedení města řeší účinný způsob, jak se efektivně nutrií zbavit v rámcích platné legislativy, hledá proto inspiraci také u dalších měst, která tento problém řeší delší dobu,“ uvedl magistrát města na svém webu.

Vytlačují původní druhy, narušují břehy a přenášejí nemoci

Nutrie říční je v našich podmínkách invazivní druh, který zde nemá své přirozené nepřátele, a proto se dokáže nekontrolovatelně rozmnožovat. Postupně vytlačuje původní živočichy v lokalitě a zásadním způsobem mění tvář krajiny. 

Nutrie jsou schopné spást vegetaci kolem břehů a jejich až desítky metrů hluboké nory mohou způsobit sesuv půdy, nebo pád stromů. Budováním chodeb v březích přispívá k jejich nestabilitě, což společně s vypásáním pobřežní vegetace může vést ke zvýšené břehové erozi. 

Mohou být nebezpečné i pro člověka – často přenáší různé nakažlivé nemoci, např. leptospirózu, salmonelózu, krysí žloutenku nebo třeba některé druhy parazitů. Nebojí se napadnout ani domácí zvířata nebo děti, kterým svými dlouhými a ostrými zuby mohou způsobit vážná zranění.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This