Mladoboleslavští strážníci kvůli nutriím častěji kontrolují okolí Klenice

 Mladoboleslavští strážníci kvůli nutriím častěji kontrolují okolí Klenice

Foto: Městská policie MB

Mladoboleslavští strážníci častěji kontrolují okolí říčky Klenice a upozorňují lidi na zákaz krmení přemnožených nutrií. Někteří lidé nařízení nedodržují, informoval ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho chce město ve spolupráci s Povodím Labe uspořádat odchyt přemnožených zvířat.

Městská policie podle Kypty zintenzivnila kontroly v okolí Klenice a nabádá lidi, aby zvířata nekrmili. „Je potřeba podotknout, že někteří spoluobčané nejenže krmí nutrie, ale odstraňují i cedulky rozmístěné městem upozorňující na zákazy krmení. Strážníci tyto cedule usadili zpět na místo,“ dodal Kypta.

Foto: Městská policie MB

Město podle Nwelatiho jedná s Povodím Labe, které by se mělo primárně starat o břehy řeky, o uspořádání odchytu. „Nutrie jsou nebezpečné, přenášejí nemoci a mohou i někoho pokousat, což se mimochodem už stalo,“ dodal primátor.

Nutrie je nepůvodní druh, chová se pro maso a kožešinu. V české přírodě nemá přirozeného nepřítele. Nutrie si vyhrabávají nory s dlouhými chodbami, což narušuje stabilitu břehů a poškozuje kořeny břehových porostů. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Z nemocí šíří nutrie třeba salmonelu, tularemii a leptospirózu, šíří i cizopasníky. Po krmení nutrií často zůstávají na březích zbytky potravy, kterou žerou potkani.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This