Projekt „Zdravá rodina“ pomáhá rodinám postavit se znovu na nohy
Již několik let pomáhá projekt „Zdravá rodina“ na Mladoboleslavsku. Za tu dobu se podařilo pomoci desítkám rodin, které se ocitly v obtížné situaci, odrazit se ode dna. Pro každou z těchto rodin bylo největším štěstím to, že jejich děti nemusely kvůli nepříznivé rodinné situaci do dětského domova. Tady jsou dva příběhy rodin, které díky pomoci neziskové organizace Respondeo žijí důstojně a hlavně spolu.
Drogy a mateřství
Marika je maminkou půlroční holčičky Aničky, kterou má ve výhradní péči. Od svých sedmnácti let užívala drogy, a když byl na tuto skutečnost po narození její dcery upozorněn OSPOD, hrozilo, že bude Anička umístěna do kojeneckého ústavu. Na základě toho se Marika rozhodla, že s drogami definitivně skončí a začala spolupracovat se sociální pracovnicí z Respondea. Ta si brzy získala její důvěru a Marika ji následně požádala o domluvení termínu na terapii do K-centra. Sociální pracovnice ji na terapie doprovázela, než si Marika v nové situaci zvykla. V současné době už na terapie dochází sama, o holčičku se vzorně stará a je si jistá, že k drogám už se nikdy nevrátí.
Nezletilá maminka
Příběh mladé maminky Karolíny možná není oproti jiným tak dramatický, je ale hezkým příkladem toho, jak i malá odborná pomoc, může představovat velký přínos. Karolíně byla spolupráce s Respondeem doporučena OSPODem. V té době byla nezletilá a těhotná, nechodila do školy, ani nepracovala. Na sociálním a zdravotním pojištění jí vznikl dluh. S přítelem neměli bydlení, ani žádné vybavení pro miminko. Sociální pracovnice Respondea pomohla Karolíně zaregistrovat se na úřadu práce a zjistila výši vzniklého dluhu. Naštěstí se jednalo pouze o částku 2000 Kč a za Karolínu ho zaplatil její otec. Nakonec se do řešení situace zapojil i přítel Karolíny, který se dal do hledání bydlení. Dnes se již společně v novém bytě těší z malého chlapečka.
V rámci projektu „ZDRAVÁ RODINA II.“ nabízí Respondeo, z. s. komplexní pomoc a podporu pro rodiče s dětmi do osmnácti let, které se dostaly do nepříznivé životní situace, jsou v agendě orgánu sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD) a bydlí na území IPRÚ Mladá Boleslav. Pomoc a podpora je vždy bezplatná, realizuje ji tým Respondea, z. s. v úzké spolupráci s příslušnými rodinami a OSPODy. Služba je poskytována převážně terénní formou, konzultace jsou možné po telefonické domluvě také v prostoru Respondea, z. s. Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem z prostředků Operačního programu Zaměstnanost a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.