Projekt “Zdravá rodina” pomáhá rodinám postavit se znovu na nohy

 Projekt “Zdravá rodina” pomáhá rodinám postavit se znovu na nohy

Již několik let pomáhá projekt „Zdravá rodina“ na Mladoboleslavsku. Za tu dobu se podařilo pomoci desítkám rodin, které se ocitly v obtížné situaci, odrazit se ode dna. Pro každou z těchto rodin bylo největším štěstím to, že jejich děti nemusely kvůli nepříznivé rodinné situaci do dětského domova. Tady jsou dva příběhy rodin, které díky pomoci neziskové organizace Respondeo žijí důstojně a hlavně spolu.

Drogy a mateřství

Marika je maminkou půlroční holčičky Aničky, kterou má ve výhradní péči. Od svých sedmnácti let užívala drogy, a když byl na tuto skutečnost po narození její dcery upozorněn OSPOD, hrozilo, že bude Anička umístěna do kojeneckého ústavu. Na základě toho se Marika rozhodla, že s drogami definitivně skončí a začala spolupracovat se sociální pracovnicí z Respondea. Ta si brzy získala její důvěru a Marika ji následně požádala o domluvení termínu na terapii do K-centra. Sociální pracovnice ji na terapie doprovázela, než si Marika v nové situaci zvykla. V současné době už na terapie dochází sama, o holčičku se vzorně stará a je si jistá, že k drogám už se nikdy nevrátí.

Nezletilá maminka

Příběh mladé maminky Karolíny možná není oproti jiným tak dramatický, je ale hezkým příkladem toho, jak i malá odborná pomoc, může představovat velký přínos. Karolíně byla spolupráce s Respondeem doporučena OSPODem. V té době byla nezletilá a těhotná, nechodila do školy, ani nepracovala. Na sociálním a zdravotním pojištění jí vznikl dluh. S přítelem neměli bydlení, ani žádné vybavení pro miminko. Sociální pracovnice Respondea pomohla Karolíně zaregistrovat se na úřadu práce a zjistila výši vzniklého dluhu. Naštěstí se jednalo pouze o částku 2000 Kč a za Karolínu ho zaplatil její otec. Nakonec se do řešení situace zapojil i přítel Karolíny, který se dal do hledání bydlení. Dnes se již společně v novém bytě těší z malého chlapečka.

V rámci projektu „ZDRAVÁ RODINA II.“ nabízí Respondeo, z. s. komplexní pomoc a podporu pro rodiče s dětmi do osmnácti let, které se dostaly do nepříznivé životní situace, jsou v agendě orgánu sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD) a bydlí na území IPRÚ Mladá Boleslav. Pomoc a podpora je vždy bezplatná, realizuje ji tým Respondea, z. s. v úzké spolupráci s příslušnými rodinami a OSPODy. Služba je poskytována převážně terénní formou, konzultace jsou možné po telefonické domluvě také v prostoru Respondea, z. s. Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem z prostředků Operačního programu Zaměstnanost a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This