Reality a co dál? Vývoj realitního trhu a dostupnost bydlení.
Jaký vývoj můžeme očekávat v oblasti realit? Bude dostupné bydlení dostupné? Chybí pořád byty? Spějeme k družstevnímu vlastnictví a nájemnímu bydlení?
Krize 2008 – 2009
Když jsem před více než dvěma lety (březen 2020) zveřejnil článek o historii vývoje cen nemovitostí od roku 2006 po 2020, kdy jsem předpokládal, že krize, která zamávala prodeji nemovitostí v roce 2009 se vrátí, tak se ozývaly hlasy ať nesýčkuji:
článek zde: https://www.mladaboleslav.cz/reality-vyvoj-cen-prodeju-nemovitosti/
V tu dobu jsem ještě neměl sebemenší ponětí o tom, jak nás všechny ovlivní pandemie koronaviru, válka na Ukrajině, ceny energií, pohonných hmot atd.
Je pravda, že předpokládaná krize se v té době (2020) nekonala. Nejsem ekonom, ale když vláda „nalila“ do ekonomiky tolik miliard, tak málokdo pocítil větší ztráty, samozřejmě vyjma zejména služeb, gastro provozů atd… Takřka vše běželo setrvačností dál. Asi tak jako v roce 2008, kdy se začínalo o krizi mluvit, ale realitní trh plně zasáhla až začátkem roku 2009.
Letošní rok 2022, zdá se, že začíná kopírovat rok 2009. Je ovšem pravda, že prodeje a ceny se začaly utlumovat už v druhé polovině loňského roku (2021). Zdá se, že neviditelný setrvačník nejen realitního trhu se začíná zastavovat.
Obecně známých příčin je samozřejmě několik. Od dlouhotrvající pandemie, přes válku na Ukrajině po bezprecedentní zdražování materiálů, pohonných hmot, dopravy, energií po zvyšující se úrokové sazby hypoték spojené se zpřísňováním posuzování klientů bankami atd.
A to se bohužel domnívám, že jsme teprve na úplném začátku veletoče problémů.
Počty nabídek nemovitostí na Mladoboleslavsku
Pro názornost jeden příklad. Počet nabízených nemovitostí na serveru sreality.cz na okrese Mladá Boleslav se pohyboval v roce 2020 v řádu desítek u bytů a podobně i rodinných domů. Dnes, když si výběr zadáte, tak se dostanete na číslo hodně převyšující 200 nabídek jak u bytů, tak i u rodinných domů.
Myslím, že si každý udělá obrázek o situaci sám.
Skutečně dochází k několikanásobně vyšší nabídce. Klientů zajímajících se o nemovitosti zase násobně ubylo a ten zbytek si může vybírat a „diktovat“ ceny.
Developeři
U developerů je to ještě jiná písnička než u starších nemovitostí, kde se cena ve většině určuje tak, co ještě trh dovolí. Ne, že by to developeři dělali jinak, ale problém je v tom, že ani netuší za kolik postaví a kolik „unese“ trh za dva tři roky, kdy bude dílo dokončeno. Nedej bože, aby nyní stanovili ceny, ke kterým se zaváží a co potom?!
Statistika počtu obyvatel ČR vs bydlení
Počet obyvatel České republiky se v současnosti pohybuje nad hranicí 10,5 mil obyvatel. Za posledních třicet let přibylo méně než 200.000 obyvatel.
Nárůst počtu obyvatel řekl bych takřka zanedbatelný. Ovšem ze statistik Českého statistického úřadu vyplývá, že bylo dokončeno celkem bezmála milion bytů, myšleno jak v nových rodinných, tak i v bytových domech. Průměrně ročně se jedná o více než 30.000 bytů.
Tímto se dostáváme k otázce: Jak se změnil v tomto ohledu životní styl za těch více než třicet let, kdy takřka stejnému počtu obyvatel stačilo k uspokojení bydlení o milion bytů méně?
Samozřejmě, že se žilo jinak. Mladí zůstávali bydlet u rodičů, rodiče začali bydlet na vejminku.
Co nás čeká dál?
Tím se také dostáváme k tomu, jaké ceny budou schopni klienti jednak splácet a jak vysokou hypotéku vzhledem k tržní ceně nemovitosti a vlastním výdělkům banky poskytnou.
Zdá se, že dostupnost vlastního bydlení bude čím dál těžší, povede to zřejmě k nájemnímu bydlení případě k návratu k družstevnímu vlastnictví, kdy bude stačit zaplatit “pouze” část ceny a zbytek splácet formou anuity družstvu.
I když my Češi jsme zvyklí téměř na všechno nadávat, tak si neuvědomujeme, že zejména v západním světě není tak běžné nemovitosti vlastnit.
Zdeněk Štěpánek majitel realitní kanceláře DRINK v Mladé Boleslavi
zdroje: Český statistický úřad https://www.czso.cz/, Sreality www.sreality.cz