Street art festival ozdobil Mladou Boleslav. Vzniklo přes 50 nástěnných maleb

 Street art festival ozdobil Mladou Boleslav. Vzniklo přes 50 nástěnných maleb

Lukáš Kladívko při tvorbě velkoplošného muralu v ulici U Penzionu v Mladé Boleslavi. Foto: archiv Město=Galerie

Letošní street art festival Město=Galerie, který se uskutečnil v Mladé Boleslavi poprvé, je definitivně u konce. Tečku za jeho premiérovým ročníkem, který se konal za podpory Nadačního fondu Škoda Auto, udělaly 3. října děti z Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Ty za asistence dobrovolníků dokončily poslední z celkem více než padesáti maleb, které od srpna vznikaly v celkem sedmi městských lokalitách.

Reklama

„Industriální prostředí Mladé Boleslavi má z pohledu street artu velký potenciál. Naším cílem je probudit u veřejnosti zájem o tento druh umění a začít nahlížet na město jako otevřenou uměleckou galerii. Věřím, že díky této letošní jedinečné akci se nám společně s partnerem, spolkem Město=Galerie, podařilo v tomto směru udělat významný krok kupředu,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto.

Ulice Koněvova, Václavkova I, Václavkova II, Zalužanská, U Penzionu, Gellnerova a třída Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera. V těchto lokalitách bylo během prvního ročníku street art festivalu Město=Galerie v Mladé Boleslavi vytvořeno přes pět desítek nových uměleckých děl včetně šesti velkoplošných nástěnných maleb tzv. muralů. Celkem se do akce zapojilo pětatřicet pouličních umělců.

Umělec: BATES (Dánsko) + SLIDER & CAPARSO (Německo) + CANSER (Česko) Lokace: Koněvova. Foto: mladaboleslav.cz
Umělec: Panika71 (SK). Lokace: ulice Václavkova 1083/II. Foto: mladaboleslav.cz

Dána Batese, Maďara Fatheata či německou trojici Slider, Caparso, Rico doplnili například přední zástupci tuzemské street artové školy Lukáš Kladívko, 3ILLA nebo NOWIS. Ten je také autorem pestrobarevné malby s motivem rozkvetlé horské louky, která překryla dosud nevzhlednou betonovou zeď u Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Toto dílo dokončily právě děti z centra za asistence nemocničních dobrovolníků.

Foto: archiv Město=Galerie
Umělec: Nowis Lokace: ulice Gellnerova 565/2. Foto: mladaboleslav.cz

Maximální zapojení veřejnosti a vymezení prostoru pro začínající tvůrce bylo jedním z hlavních definovaných cílů celého festivalu. V rámci tzv. open callu, výzvy pro mladé umělce, tak dostal možnost realizovat své dílo Slovák PANIKA 71. Do akce se zapojili zástupci všech věkových skupin včetně seniorů – třeba prostřednictvím červnových workshopů v Pluhárně, které byly určené nejen pro klienty mladoboleslavského domova seniorů, ale i mladé umělce z mladoboleslavské ZUŠ.

Vyvrcholením veřejné tvorby v rámci premiérového ročníku byl velký graffiti jam na tangentě, kde měli všichni návštěvníci možnost realizovat své nápady.

Foto: archiv Město=Galerie

Vzniklo tak mnoho pěkných děl a další jsou v plánu i do budoucna. „Během příštího ročníku bychom záběr festivalu rádi ještě rozšířili. Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem můžeme město a jeho industriální prostředí dlouhodobě kultivovat,“ dodává Ladislav Kučera.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This