V Českém ráji vznikly nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice

 V Českém ráji vznikly nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice

Foto: Radomír Studený

PatoBox dřevěné skládací přepravky www.patobox.cz

ČSOP Klenice se stal partnerem projektu zadržení vody v krajině, který vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený. Pramen Klenice se nachází mezi obcemi Libošovice a Nepřívěc.

Důležitý úkolem bylo sehnat povolení majitele pozemku, kterým v tomto případě byla Římskokatolická farnost v Sobotce. Z farnosti přišla kladná odpověď s tím, že takové potřebné opatření rádi podpoří.

Začátkem listopadu tak mohly začít práce na zadržení vody v několika tůních. Je to efektivnější řešení než stavět drahé přehrady, jejichž pozitivní vliv je přinejmenším diskutabilní.

Radomír Studený vyčistil úvoz od padlých kmenů a větví a domluvil se zemědělcem možnost projetí bagru. Ten na pozemku udělal terénní úpravy a vyhloubil prostor pro vodu. „Za pomoci malého bagru vznikl systém jakýchsi kapes, které se budou příležitostně plnit
dešťovou vodou, která by jinak rychle odtekla korytem říč
ky,
“ popsal realizaci Studený.

Voda se tam zadrží a bude déle vsakovat do okolní půdy, dotovat pramen Klenice a vláhu využijí také stromy, jenž v teplých dnech snižují teplotu okolního vzduchu. Zemina posloužila na hrázky a zbytek byl rozhrnut do okolí.

Samostatně se jedná o drobný zásah bez viditelného efektu, ten se projeví až po uskutečnění více opatření v krajině, která bude pestřejší, plná života a odolnější proti výkyvům počasí,“ vysvětlil hydrobiolog.

Nedaleko nových tůní byl předloni vybudován vzorový mokřad

Nedaleko nově vzniklých tůní byl za přispění ČSOP Klenice předloni vybudován vzorový mokřad. Vznikl na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář a členové ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.

Loni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a letos v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.

Autor: Ondřej Kořínek
Foto: Radomír Studený

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This