V Mladé Boleslavi budou lidé prokopávat tajnou chodbu pod hradem

 V Mladé Boleslavi budou lidé prokopávat tajnou chodbu pod hradem

Foto: mladaboleslav.cz

V Mladé Boleslavi se lidé budou moci 15. října zapojit do části archeologických prací, kopání v běžně nepřístupné podzemní chodbě pod Mladoboleslavským hradem nabídne Muzeum Mladoboleslavska u příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Poprvé si mohli lidé prokopávání chodby pod hradem vyzkoušet před třemi lety, našli zejména předměty z období, kdy byly na hradě kasárny rakousko-uherské armády, řekla za muzeum Lenka Zikmundová.

Reklama

S baterkou a přilbou pustíme zájemce do úzkého prostoru chodby, nahoru můžou přinést v kyblíku kus suti, kterou vysypeme na nádvoří a na světle důkladně prohlížíme. Především děti mají bystrý zrak a objeví i malinké předměty,“ řekl archeolog muzea Filip Krásný. Před třemi lety našli lidé například úlomky nádob, knoflíky, zbytky vojenských bot nebo drobné mince. Novověké nálezy pocházely z období od druhé poloviny 18. století do poloviny 20. století, kdy byly na hradě kasárny. Muzeum se tak i díky pomoci veřejnosti v následujících letech chystá na provedení odborné archeologické sondy, která má přinést informace ze starších období. Podzemní prostor po hradem je vytesán do skály. „Je to nejhlubší sklepení našeho hradu, ale jeho přesnou funkci zatím neznáme, protože je zasypán právě tou novodobou sutí,“ doplnil Krásný.

Lidé se na akci rovněž dozví, jak se s nálezy dál pracuje. „Ukazujeme, jak vypadá skutečný výzkum. Nálezy spolu s návštěvníky základně zpracováváme, myjeme a zařazujeme do archeologického depozitáře,“ doplnil archeolog.

Podle pověsti spojovala tajná podzemní chodba Mladoboleslavský hrad s nedalekým hradem Michalovická putna. „Pověst je samozřejmě nadnesená, ale nedá se vyloučit, že může jít třeba o mnohem kratší chodbu ven z hradu nebo středověký sklep, prostor na uskladnění potravin, možná studnu, nebo dokonce hladomornu,“ řekl Krásný.

Muzeum 15. října rovněž letos podruhé vystaví poklad zlatých a stříbrných mincí z třicetileté války, který je největším nálezem svého druhu na Mladoboleslavsku. Poklad našel loni v únoru náhodný nálezce v lesním údolí nedaleko Mladé Boleslavi. Šlo o džbánek mincí z raného novověku. Konkrétně šlo o 92 stříbrných tolarů a deset zlatých dukátů z let 1550 až 1626 vyražených v mincovnách střední a západní Evropy.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This