Kluziště na Štěpánce

 Kluziště na Štěpánce

Na Štěpánce se bruslilo

Zimní období je příhodnou dobou k ohlédnutí se do minulosti jednoho ze sportů se zimou spojených, a to bruslení.

Podívejme se tedy, jak a především kde se v Mladé Boleslavi bruslilo ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století.

Přirozenými místy, na nichž se dalo v Boleslavi bruslit, samozřejmě za předpokladu vydatných mrazů, byla nejen Klenice a Jizera a louky podél ní, ale také velký Podolecký rybník, který až do roku 1867 zabíral prakticky celou plochu dnešního parku Štěpánka.

Zhruba do 70. let 19. století se bruslívalo i na kalu, který se nacházel ve spodní části Komenského náměstí, v prostoru kde je dnes park naproti bočnímu křídlu radnice.

V roce 1867 byl sice Podolecký rybník zrušen a vysušen, ale ani potom nebyla alespoň část jeho bývalé plochy pro zimní zábavu ztracena.

Na louce přímo pod bývalou hrází, v blízkosti měšťanské střelnice (později zde byla rychta podoleckých baráčníků), bylo v roce 1880 zřízeno umělé kluziště.

Zásluhu na jeho vybudování měli členové mladoboleslavského bruslařského klubu, který zde fungoval už od roku 1878 nejprve jako klub veslařsko-bruslařský a od roku 1880 už jako samostatný klub bruslařský.

Někteří členové mladoboleslavského bruslařského klubu v roce 1887

Někteří členové mladoboleslavského bruslařského klubu v roce 1887

Zatopená louka 

Louka byla při příznivém zimním počasí zaplavována přes stavidlo v hrázi vodou z Klenice a takto vzniklé, poměrně velké kluziště se brzy stalo oblíbeným místem všech bruslenímilovných Boleslaváků.

Pro zimní sezonu roku 1880 a 1881 se za bruslení na novém kluzišti vybíraly od členů klubu dvě zlatky, studenti mohli bruslit za jeden zlatý.

Pařížská móda pro bruslení dámám 1899 / mladaboleslav.cz

 

 

Jak už jsme si mohli všimnout na fotografii členů bruslařského klubu, sportovní oblečení v 19. století ještě neexistovalo a na brusle se dámy i páni stavěli ve svých běžných šatech. Představené modely doporučoval dámský módní časopis Nové pařížské módy pro bruslení dámám v roce 1899.

 

 

 

 

Starý typ brusle / mladaboleslav.cz
Starý typ brusle s želízkem zasazeným do dřevěné podrážky

 

Bruslařský klub měl i svého sluhu, který nejen udržoval povrch kluziště čistý, ale pomáhal také s nasazováním bruslí, které v jejich starší podobě tvořilo želízko připevněné na dřevěné podrážce.

Soustavou řemínků se pak tato brusle připínala k běžné botě.

 

 

 

Chata bruslařského klubu Štěpánka Mladá Boleslav
Chata bruslařského klubu.

 

Bruslařský klub

Ke konci roku 1895 vylepšili členové bruslařského klubu zázemí kluziště o dřevěnou chatu, kterou koupili na právě skončené pražské Národopisné výstavě.

Chalupu, která na výstavě sloužila jako mělnická vinárna, nechali převézt na Štěpánku a znovu sestavit na louce přímo u kluziště, kde pak dlouhá léta sloužila jako ohřívárna.

 

 

 

Sylva Městecká (snímky z Fotoarchivu Muzea Mladoboleslavska)

Na úvodní fotografii je kluziště na Štěpánce u staré měšťanské střelnice kolem roku 1909.

 

 

2 Komentářů

  • Zdravím…na „Klubu“ se bruslívalo ještě tesne před rokem 1960…sama jsem se tam naučila bruslit jako dite.

    • Dobrý den, moc děkujeme za Vaši milou vzpomínku. Zdeněk Štěpánek

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This