Kluziště na Štěpánce
Na Štěpánce se bruslilo
Zimní období je příhodnou dobou k ohlédnutí se do minulosti jednoho ze sportů se zimou spojených, a to bruslení.
Podívejme se tedy, jak a především kde se v Mladé Boleslavi bruslilo ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století.
Přirozenými místy, na nichž se dalo v Boleslavi bruslit, samozřejmě za předpokladu vydatných mrazů, byla nejen Klenice a Jizera a louky podél ní, ale také velký Podolecký rybník, který až do roku 1867 zabíral prakticky celou plochu dnešního parku Štěpánka.
Zhruba do 70. let 19. století se bruslívalo i na kalu, který se nacházel ve spodní části Komenského náměstí, v prostoru kde je dnes park naproti bočnímu křídlu radnice.
V roce 1867 byl sice Podolecký rybník zrušen a vysušen, ale ani potom nebyla alespoň část jeho bývalé plochy pro zimní zábavu ztracena.
Na louce přímo pod bývalou hrází, v blízkosti měšťanské střelnice (později zde byla rychta podoleckých baráčníků), bylo v roce 1880 zřízeno umělé kluziště.
Zásluhu na jeho vybudování měli členové mladoboleslavského bruslařského klubu, který zde fungoval už od roku 1878 nejprve jako klub veslařsko-bruslařský a od roku 1880 už jako samostatný klub bruslařský.
Někteří členové mladoboleslavského bruslařského klubu v roce 1887
Zatopená louka
Louka byla při příznivém zimním počasí zaplavována přes stavidlo v hrázi vodou z Klenice a takto vzniklé, poměrně velké kluziště se brzy stalo oblíbeným místem všech bruslenímilovných Boleslaváků.
Pro zimní sezonu roku 1880 a 1881 se za bruslení na novém kluzišti vybíraly od členů klubu dvě zlatky, studenti mohli bruslit za jeden zlatý.
Jak už jsme si mohli všimnout na fotografii členů bruslařského klubu, sportovní oblečení v 19. století ještě neexistovalo a na brusle se dámy i páni stavěli ve svých běžných šatech. Představené modely doporučoval dámský módní časopis Nové pařížské módy pro bruslení dámám v roce 1899.
Bruslařský klub měl i svého sluhu, který nejen udržoval povrch kluziště čistý, ale pomáhal také s nasazováním bruslí, které v jejich starší podobě tvořilo želízko připevněné na dřevěné podrážce.
Soustavou řemínků se pak tato brusle připínala k běžné botě.
Bruslařský klub
Ke konci roku 1895 vylepšili členové bruslařského klubu zázemí kluziště o dřevěnou chatu, kterou koupili na právě skončené pražské Národopisné výstavě.
Chalupu, která na výstavě sloužila jako mělnická vinárna, nechali převézt na Štěpánku a znovu sestavit na louce přímo u kluziště, kde pak dlouhá léta sloužila jako ohřívárna.
Sylva Městecká (snímky z Fotoarchivu Muzea Mladoboleslavska)
Na úvodní fotografii je kluziště na Štěpánce u staré měšťanské střelnice kolem roku 1909.
2 Komentářů
Zdravím…na „Klubu“ se bruslívalo ještě tesne před rokem 1960…sama jsem se tam naučila bruslit jako dite.
Dobrý den, moc děkujeme za Vaši milou vzpomínku. Zdeněk Štěpánek